nexxi

Jaký je správný pravopis i/y ve slově zajímali/y v níže uvedeném příkladě?

Zajímaly ho možnosti – bude opravdu Y, nebo bude I?
Muže zajímali ho možnosti – bude opravdu I?

Nejlepší odpověď
annas

Musíte si najít, které slovo je podmětem. Tím se řídí shoda přísudku s podmětem.

Ty možnosti – jak ty kosti = 1. p.
zajímaly – přísudek slovesný – shoda – možnosti zajímaly
muže – koho, co – 4. pád – předmět.

Další odpovědi
Hans51

Muže zajímaly možnosti ⇒ vždy Y (rod ženský, vzor kost).

Lamalam

Zajímaly ho možnosti. I okolní čumilové se zajímali o možnosti.

nexxi

V první variantě je podmět možnosti.
A v druhé variantě podmět je může – což je životný, v té druhé bych já napsal měkké i .

annas

Jak může být.sloveso „může“ podmětem? Dává vám věta smysl?
Životnost a neživotnost se určuje u jmen, nikoliv sloves.
Sloveso je podmětem je výjimečně, když je např. v infinitivu.

nexxi

Oprava, muže .

annas

1. pád mn. č. muž = muži. Podmět je vždy v 1. pádě, takže jediná možnost je ta, kterou jsem napsala.