Quimby

Správná odpověd na otázku z maturitního testu z ČJ?

Zajímal by mě váš názor na jednu otázku z maturitního testu z ČJ 2015, zadání a výsledky jsou zde: http://bit.ly/1bU4Ok7 (Didaktický test + Řešení)

Úspěšně jsem ten test zvládl, ale zarazila mě správná odpověd na otázku č. 26 Z výchozího textu máte určit význam slova „harámí“.
Osobně jsem označil Ačko – nečekané dítě, hlavně kvůli větě „…celá Džalílova rodina zalapala po dechu…“. Ještě jsem uvažoval o odpovědi B – nemilované dítě. Pokud je to špatně, tak by mělo být aspoň trochu milované, ale očividně ho v textu nikdo nemiloval viz. „nebude mít zákonný nárok na to, co mají ostatní lidé, na lásku, rodinu, přijetí.“ nebo to, že ho vlastní matka chtěla radši zabít. To asi není projev lásky.

O výchově se tam nic nepsalo. Ovšem správná odpověd je C – nemanželské. V textu se neuvádí kdo byl otec daného dítěte, ani jestli byla matka vdaná. Jediné co je naznačeno je, že byla služkou Džálíla. Což by se asi nabízela možnost, že on je otcem, ovšem když si začnu v testech domýšlet souvislosti, tak si můžu domyslet spoustu věcí. Včetně toho milování/nemilování nebo očekávanosti dítěte, které jsou podle mě také logicky odvoditelné.

Jaký na to máte názor? Mě přijdě neštastně položená otázka – máme vycházet z kontextu textu, ale měli bychom si domyslet „správné“ souvislosti. Máme označít nejlepší odpověd, což skoro zní, že je více správných, ale my máme vybrat tu, na kterou myslí autoři testu. Nechci si jít někam stěžovat, jedna otázka nerozhoduje o tom, jestli umím češtinu nebo ne, ale zajímá mě jestli to vidím jen já jinak než ostatní.
Pokud uvedete nějakou odpověd, tak prosím uveďte myšlenkový postup, jak jste k ní došli. Děkuju.

Odpovědi
RyuzakiKate

Didakťák jsem si zkoušela. Ehm, ono si to vážně stačilo jen dobře přečíst…
„harámí je nežádoucí“ mi stačilo.

ivzez

Stačilo si text pořádně přečíst a vědět, jak se
dříve společnost dívala na nemanželské děti …