terry

Spotřeba el.proudu?

Když mám zapnutou třeba 40W nebo 60W žárovku a použiji stmívač, čili žárovka svítí méně, bere i méně el.proudu?

Nejlepší odpověď
bolak

"Kolik energie můžeme se stmívači ušetřit?

Takto konkrétně se to vyjádřit nedá.Samozřejmě největší úsporu přinese stmívač na úsporné žárovce. Jednoduše řečeno, čím více budu stmívat, tím větší úspornosti dosáhnu. Příklad: pokud budu stmívat 40W žárovku na intenzitu 20W žárovky ušetřím těchto 20W. Pokud ale budu stmívat úspornou žárovku o 15W a svítivostí 67W, ušetřím mnohem více energie, protože snižuji výdej energie právě z těchto 15W."
Doplňuji:
Jo, a hodina svícení 60W žárovkou tě stojí něco kolem 30 halířů, takže s nějakou velkou úsporou bych moc nepočítal. Jestli něco žere energii tak je to počítač a televize, ale na to stmívače nekoupíš :)

Zdroj: http://enuby.cz/spo­trebice/setri­me-se-stmivaci.html

Další odpovědi
brillant

záleží také na jakém principu stmívače pracují, např. elektronické mají spotřebu el. proudu sami o sobě

Hlada

Ano, žárovka za nastaveným stmívačem má menší spotřebu, protože je po část periody vypnutá. Vlastní spotřeba stmívače je elektroměrem neměřitelná.

Mapel

Ono je to trocha složitější.

Pokud vezmu odporový stmívač ABB na obyčejou žárovku, tak snížím napětí a tím i proud. Kde je však zbytek napětí? no přece na odporovém děliči stmívače, kterým musí procházet proud, aby vznikl úbytek a tím i teplo a ztráty. Proto je u stmívačů napsáno na jaký výkon jsou stavěny a jaký teplo (tepelnou ztrátu) mohou vyzářit. Pro snížením výkonu žárovky na 50% neušetříš 50%, ale jen 10%ˇ.

Pak je tu zmíňka o elektronických stmívačích, které jedou třeba v impulzních režimech a proč jsou tam chladiče, když nemají žádný vlastní odběr. Opět špatně. Ztráty jsou i v těchto stmívačích, ale menší než v odporových.

Pak jsou zářivky – úsporky a tam je to o elektronice ve světle a v paticích.

Pak máme led, kde se bavíme o emitujícím světle.

Závěr.: Na každý zdroj musíš udělat samostatný výpočet včetně kompenzace účiníku u indukčních a kapacitních zdrojů.
Ještě něco chceš vědět?
Doplňuji:
Ještě k odkazu co dal Bolak. Takový blábol jsem četl naposledy na stránkách OBI. Až si přečte, tak to hned zapomeňte. Nemá to nic společného ani s poloprofesi­onálem. Každá blbost se hodí, aby zaplnila čisté místo.

elektrikář

Zářivky se bez složité elektroniky stmívat nedají to platí i o úsporkách to jsou vlastně také zářivky.Automatika na zářivky se uplatní na prodejně kam jde denní světlo, nebo v kině. Doma na pár trubic je to velmi neekonomicé. Pořizovací cena verzus úspory. Stmívací vypínače jsou většinou odpory takže úspora je nula.Efekt je jen ve snížení intenzity světelného toku.U interieru by měly být 3 hladiny intezity osvětlení.Velká na úklid slabší pro relaxaci či u televize. Bodová u křesla na čtení, nebo na zvýraznění obrazů nebo květin.

led

„Vlastní spotřeba stmívače je elektroměrem neměřitelná.“ ano u jedného spotrebiča s tým súhlasím, ale…
matematika prezrádza zdanlivo nelogické:
nezmeriteľné + nezmeriteľné = zmeriteľné
v preklade, ak použijem súčasne zariadenia „elektomerom samostatne nezmerateľné“, prpadne 1nezmerateľné + 1 zmerateľné, ich spotreba sa spočítava a už tu máme zmerateľnú spotrebu.
Príklad „nezmerateľná“ nabíjačka mobilu má bez nabíjania t.j. naprázdno ročnú spotrebu približne 60W

bolak

A ještě něco, pokud budeš kupovat něco za těch 700 stovek, tak jestli budeš stmívat o 50% a používat to průměrně 3 hodiny denně, tak se ti peníze který vynaložíš za jeho nákup vrátěj asi tak za 4 roky, tak se modli aby ti do tý doby nevodešel, jinak toho moc neušetříš :)

terry

Já mám stmívač na vypínači u lampy. A lampu jsem kupovala, protože se mi líbila.
A…díky za info 🙂