norek

Jak je to s dědictvím ze společného účtu v bance? Více v popisu.,

Společný účet a dědictví.

Máme s manželem společný účet na který chodí jeho i můj důchod.Mam dispoziční právo na účet,svoji pkatebni kartu,a manžel v bance zařídil abych po jeho smrti molha též disponovat s účtem.Ale nevím zda v případě jeho smrti se peníze dědí i mezi dětmi.Mudim podotknout že účet je založen na manžela i když jsem já disponent.Cetla jsem že se počítá částka do dědictví která je na úctě v době úmrtí.

Nejlepší odpověď
Hlada

Pokud neexistuje závěť a manželé nemají nějak upravené SJM veřejnou listinou, dostane pozůstalý 1/2 (jeho majetek) a z druhé poloviny také polovinu. Zbylá část (1/4) se rozdělí mezi další pozůstalé, pokud existují.
V praxi může nastat situace, kdy celý účet zablokuje ČSSZ kvůli neoprávněně vyplacenému důchodu.

Další odpovědi
Pepa25

Do dědictví skutečně vstupuje zůstatek k datu úmrtí, ale zároveň dispoziční právo vám umožní s penězi dál nakládat. Popsáno je to v článku v odkazu níže.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/dedictvi-bankovni-ucet-po-smrti-majitele-disponent-spravce-dedictvi.A190305_062­815_viteze_frp