Hanah

Společenství vlastníků bytu poukazuje na neoprávněnost používání komínu z důvodu nainstalovaných přímotopů,jsou v právu?

V r.1993 v akci za ekologické topení a zrušení kamen na pevná paliva s příspěvkem 8 000 Kč jsem zavedl v bytě přímotopy.Po zdražení elektřiny,po zjištění nevyhovujícím a nedostačujícím vytápění jsem přešel na topení krbovými kamny.Společenství poukazuje na to,že jsem se smluvně zavázal netopit kamny a tím i používat komín /není v mém majetku/.Musím odmontovat přímotopy a vrátit příspěvek?Pokud budu používat komín,požadují vyvložkování na mé fin.náklady,je to pro mě drahé-z přízemí,3 pos­chodí,půda a ven na střechu a další doplňky s tím související.Můžu jako důchodce požádat Společenství o splácení fin.výdajů.Topit musím.Prosím,po­radťe mi.Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

SVJ v právu není a je jeho povinností zajistit a uhradit (ze společných peněz) vyvložkování komínových průduchů, neboť tyto jsou součástí stavby a nikoli bytové jednotky.

Skutečnost, že jste se smluvně zavázal, že komín nebudete používat není podstatná !

Jinou záležitostí jsou ale podmínky, za kterých jste obdržel ´příspěvek´ (8.000 Kč) na zavedení přímotopů. Z otázky není zřejmé, od koho jste příspěvek obdržel…, pokud to bylo od SVJ, tak si umím představit, že SVJ nyní bude posuzovat, zda nedošlo k porušení podmínek, např. tím, že nebyla dodržena určitá předepsaná lhůta, po kterou měly být přímotopy používány.

Pokud jste příspěvek obdržel od kohokoli jiného než-li od SVJ, tak SVJ nemá vůbec žádný právní důvod tyto dvě záležitosti posuzovat společně.

Protože se nejspíš s vedením SVJ nedohodnete, doporučuji, abyste co nejdříve (než začne topná sezona) navštívil advokáta, který vám (snad za malý peníz) navrhne další postup.