Phereniké

Společenské dilema aneb „ahoj“ nebo „nashledanou“?

Chodím do kurzů angličtiny (prozatím jen 2 týdny). U jednoho stolu, společně s dvěma dalšími lidmi, sedím já a jedna postarší paní (může jí být tak 35–40 let). Mě je 18 let, tudíž bych měla dotyčnou paní zdravit „Dobrý den“ a „Nashledanou“, když se s ní loučím. Ale přijde mi to takové divné – sedíme spolu u jednoho stolu, dvě hodiny se bavíme, jsme docela jako „kamarádky“, ostatní lidé jsou většinou jen o něco starší než já… zkrátka nevím, jestli s tou dotyčnou paní mám loučit „ahoj“ nebo „nashledanou“.

Odpovědi
anonym

Podle tohio, zda si tykáte a nebo vykáte… 😉
Každopádně – pokud vykáte, měla bys počkat, až ti tykání navrhne ona o generaci starší paní. Pokud si tykáte, je „Ahoj“ společensky naprosto v pořádku.

Nuk nuk

V první řadě záleží, jestli si běžně v řeči (tedy pokud zrovna mluvíte českyú vykáte, nebo tykáte. Někdy i český lektor v kurzu zavede společné tykání nebo se tak studenti domluví sami s tím, že jsou tkzv. „na jedné lodi“. Pokud si tykáte, neviděla bych problém ani v tom „ahoj“ při rozloučení. Pokud si ale vykáte, určitě je „nashledanou“ vhodnější, přeci jen jste ta mladší a je společensky vhodnější, aby případné tykání (a s ním i to „ahoj“) navrhla ta paní. Anebo na to můžete jít šalamounsky a loučit se anglicky „good bye“ nebo „bye“ :)

marci1

Určitě bych zvolila spíše „Dobrý den“ a " Nashledanou". Tím nic nezkazíte. „Ahoj“ spíše jen při tykání.

ladaadal

No, pokud se stýkáte pouze na angličtině a nejsi si jistá, co používat „hi“ a „bye“? Nic tím nezkazíš a nikdo nebude vědět, zda si vykáte nebo tykáte. Jinak záleží na tom, jak se bavíte jinak.