ixpektix

Jak na spojování výkonu koncového zesilovacího stupně?

Chci dělat zesilovač, když ho budu dělat, mohu spojit 2 nebo více koncových stupňů pro větší výkon ?
Děkuji

Odpovědi
Hlada

To je širší problematika, takže jen zjednodušeně. Lze, zesilovače ale k takovému provozu musejí být svým zapojením přizpůsobené. Dva zesilovaše se zapojují do můstku. Další info hledej pod tímto pojmem. Více zesilovačů hledej pod pojmem „paralelní chod“. V Československu se používalo unikátní zapojení, kde se zisk reguloval pomocí diferenčních transformátorků ve zpětné vazbě. Je tak možné zapojit paralelně neomezený počet zesilovačů (strahovský stadion). Amatésky to stavět ale nemá význam. To už by bylo lepší koupit hotové jednotky AUJ z Tesly Vráble.

Dochy

Běžné je zapojení dvou stejných zesilovačů „do můstku“ (běží v protifázi)
Paralelní zapojení není jednoduché. Pokud to uděláš jednoduše, je velká šance, že jeden pojede naplno a další se bude „ulejvat“ případně se kvůli nějakým nepřesnostem budou „přetahovat“…