uccello

Splňuje Ukrajina podmínky pro vstup do EU?

Všude se dozvídám, jak si Česko přeje jednání o jejich vstupu. Ale že by udělali nějaké referendum u nás nebo v rámci EU a zeptali se občanů? To by se asi nehodilo. Neznám v mém okolí nikoho, kdo by je v EU chtěl, tak tomu nějak nerozumím. :) Takže pokud nechtějí znát náš názor, tak se alespoň ptám, zda Ukrajina je schopna splnit podmínky ke vstupu. Zatím mi připadá, že jsou v úplných srač…

Nejlepší odpověď
anonym

„Připadá“ ti to správně, jsou…
😉
Přesto je možné, aby se UA stala kandidátskou zemí, proces připojení je poměrně dlouhodobý (minimálně několik let, třeba Turecko je kandidátem cca 15 let a proces není ani v polovině).

Další odpovědi
magorvkleci

myslím, že referenda ke vstupu dalších států se už nepořádají, že o rozšíření (kandidátech) rozhodne Evropská rada a pak jej formálně (na základě splnění těch kodaňských kritérií) schválí Evropský parlament, vlastně nemůže odmítnout

no a protože kodaňská kritéria požadují u kandidátské země stabilní instituce zajišťující demokracii, právní stát, dodržování lidských práv a práv menšin, tak ta Ukrajina (na rozdíl od Ruska nebo Severní Koreje) splňuje

Drap

Ukrajina zdaleka nesplňuje všechny podmínky přijetí a ještě dlouho je splňovat nebude. V případě hospodářského odklonu od Ruska se tato doba ještě několikanásobně prodlouží