1popelka1

Splašková kanalizace a platba stočného

Je povinnost ze zákona platit stočné, když nejste napojeni na splaškovou odpadovou kanalizaci? Máme (celá část města) pouze septik a na své vlastní náklady každý platíme vyvážení jímky septiku (takže nevypouštíme odpad do přírody a nedopouštíme se trestného činu). Kanalizace po nás vyžadují zaplacení stočného, smlouvu s nimi žádnou nemáme – není ani proč,když kanalizace neexistuje. Platíme vlastně za „službu“, kterou nevyužíváme. Známí (bydlí jinde) také nejsou napojeni a neplatí; případně ti, co se napojili nedávno, platí až od napojení. Je kocourkov jen u nás, nebo známí mají štěstí, že po nich nikdo nich nechce?
Obracím se zejména na ty, kteří se s takovým problém setkali nebo se v této oblasti pohybují a rozumí ji. Díky

Doplňuji:
Soud už proběhl, a protože v plánech je zaznačena kanalizace (návrh – kudy povede), tak se „odborníci“ usnesli, že je i realizována, nikdy se u nás nekopalo (!), ale podplatit se da každý, že… čili rozhodnutí soudu je takové, že náš požadavek na neplacení se zamítá…

Nejlepší odpověď
mosoj

Není to poplatek za dešťovou vodu z vaší budovy a pozemku? Na základě čeho Vám vypočítávají výši úhrady ?
Běžně se poplatek za odpadní vody vypočítává recipročně proti spotřebě pitné vody.
V zákonu je ale zakotvena možnost účtovat i za odpadní dešťovou vodu. Většina podniků spravující kanalizaci to neúčtuje. Je to ale jenom otázka času kdy to účtovat budou, ale pokud chtějí můžou účtovat i nyní.
Myslím, že podnikům to účtováno je.

Další odpovědi
annas

U nás ve městě je to tak, jak píše Miroslavst. Do určitého termínu se měl každý dům připojit na městskou kanalizaci. Ti, kdož se nepřipojili, požádali o výjimku. Musí však pravidelně předkládat (nevím kolikrát ročně) na Vodohospodářskou společnost potvrzení, že obsah septiku převzala čistička.

Miroslavst

Pokud opravdu není ze septiku vyveden odvod do kanalizace, oznámil bych vodárnám a třeba včetně kopie dokumentace, že používám septik. Dále bych přiložil v kopii doklad o zaplacení odvozu septiku a oznámil bych jim, že pokud službu nevyužívám, nebudu platit účtovanou službu.
Následně bych si s radostí počkal na případný soudní spor, kdy bych si naopak já nechal od vodáren vše zaplatit. Najal bych si toho nejdražšího právníka atd.

Nebojte, vyhrajete v každém případě. Oni to jen zkouší, jelikož vždy se najde někdo kdo nepřemýšlí a zaplatí-prostě se nechá nachytat.

Doplnění:
Nemohu a ani nebudu platit za něco, co nepoužívám a ve vašem případě není ani realizováno. Jen proto, že je něco v plánech navrhnuto, že někdy se možná vystaví neznamená, že již nyní budu platit.
Ano, soud mohl zamítnout v rozsudku vyjímku z neplacení, jelikož si myslím, že posuzoval možnost připojení a to možné je.
Spíš jsem hovořil o soudu, který by rozhodoval o případném neplacení. Prostě není služba, není platba. Něco jiného by bylo, pokud byste byli připojeni a neplatili.

1popelka1

Nedalo mi to a protože na odpovědích.cz jsem nedostala odpověď s určitostí, zjistila jsem si vše sama u vodárenských společností.

Nejprve, co je stočné podle zákona: Stočné je úplatkem za odvádění odpadních vod. Právo na stočné vzniká okamžikem vtoku odpadních vod do kanalizace. Stočné je tedy cenou za službu spojenou s odváděním a čištěním, popřípadě zneškodňováním odpadních vod. Právo na stočné má vlastník kanalizace, není-li uzavřena smlouva mezi vlastníkem a provozovatelem kanalizace, ve které by bylo stanoveno, že na stočné má právo provozovatel kanalizace.

Vlastník vodovodu nebo kanalizace, popřípadě jejich provozovatel, vyplývá-li tak ze smlouvy uzavřené mezi vlastníkem a provozovatelem, je povinen předložit odběrateli na jeho žádost výpočet vodného a stočného včetně ceny za 1 m3 dodané pitné vody nebo odvedené odpadní vody.
Celý text http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/vodne-a-stocne-15517.html

Pokud není septik napojen na veřejnou kanalizaci, která je zakončena čistírnou odpadních vod, nemusí odběratel platit stočné. Pokud by ovšem přepad ze septiku byl zaústěn do „nějaké“ kanalizace zakončené volnou výustí do vodoteče a tato výusť je ze zákona výustí sledovanou s danými limity znečištění a provozovatel kanalizace ji eviduje a platí za ní poplatky, potom odběratel stočné platit musí.
V případě, že bude vybudována veřejná kanalizace, měl by se odběratel ze zákona na ní napojit a septik zrušit, neboť vypouštění odpadních vod do veřejné kanalizace přes septik není ze zákona povoleno.

1popelka1

Účtují nám stočné. Dešťovou ne, taky jsem někde našla,že za ní platí jen podniky. Soud probíhal právě o placení, respektive o tom, jak psal Miroslav – není služba,není za co platit. Ale podle soudu je, protože je kanalizace zaznačena v návrhu, že není realizována je už trochu vedlejší…. Ale všem moc děkuji. Chtěla jsem prostě vědět, jestli máme pravdu my nebo oni. A jestli soudy opravdu rozhodují, jak rozhodují…. Bordel neopisaný!!! A teď nám přišel dopis, že se splašková kanalizace bude stavět. A samozřejmě přípojka na vlastní náklady. Takže jako blbí platíme celý život, jako že jsme napojení, a teď jako výsměch přijde dopis, že se bude dělat kanalizace!

Miroslavst

Dešťová voda vypočtená podle plochy střechy se účtuje jen podnikatelům.