Spíte rádi, nebo ne?

Mně osobně přijde spánek jako hrozně zdržující věc. Kdyby mé tělo vydrželo být nonstop, tak bych pravděpodobně nespal vůbec. Však při tom spánku neděláte vůbec nic užitečného, vemte si, o kolik času tak v životě přicházíte, kolik jste toho mohli za tu dobu stihnout. Proto se snažím spát denně co nejméně hodin, nejlépe tak 2–4 h nebo třeba i vůbec, ale někdy to prostě ujede, a spím klidně i 6–8 h… Víc není potřeba.

Nejlepší odpověď
anonym

Moc rád. Často i během dne na 20–45 minut. Tělo to ocení fyzicky i psychicky a utřídí se i myšlenky. Snažím se spát těch 8 hodin. Spíš bych byl raději kdybych nemusel vůbec jíst, což mě zdržuje mnohem víc, když jsem aktivní přes den a saje mi to peníze jako pijavice. U spánku vidím problém ten, že jakmile spím méně jak těch 8 hodin, tak cítím znatelnou únavu a musím spát pak přes den.

Jak dlouho máme spát?

Kolik spánku bychom si měli dopřát, záleží na našem věku. Čím jsme starší, tím méně ho potřebujeme. Nemluvně potřebuje mezi 14 a 15 hodinami, batole 12 až 14 hodin, dítě školního věku 10 až 11 hodin a nám dospělým stačí 7 až 9 hodin.

Dnes se vědci zaměřují na výzkum zkracování spánku a bádají, co se stane, když se v noci spí méně než šest hodin. Někteří lidé mají tendence k hyperaktivitě a neklidu, zatímco druzí se cítí unavení a ospalí.

Krevní tlak

Lidé, kteří málo spí, mají podle lékařských výsledků také vyšší systolický krevní tlak. Normální hodnota by se měla pohybovat kolem 120, u nespavců však může stoupat až přes 132, za což může zvýšená hladina stresového hormonu, způsobená právě nedostatečným odpočinkem.

Slinivka břišní je orgán, o kterém mnozí lidé nepřemýšlejí. Pokud funguje správně, ani nemusí. Jakmile ale není něco s její funkcí v pořádku, může se dostavit řada problémů. Například cukrovka, která patří mezi nejčastější nemoci slinivky břišní.

Především u mužů, kteří dlouhodobě málo spí, je až dvakrát větší riziko projevu cukrovky, a to bez ohledu na věk nebo úroveň tělesné aktivity, cituje studie Yale University Medical School.

Podle nejnovějších testů prováděných na zvířatech stačí i tři dny s nedostatkem spánku k tomu, aby došlo k vážnému poškození nebo naprostému zničení některých mozkových buněk.

Podobné studie také ukázaly, že bez dostatku spánku není lidský mozek schopen dostatečně odstraňovat nebezpečné látky a některé proteiny, které jsou zodpovědné za rozvoj Alzheimerovy choroby a demence.

Další odpovědi
Kepler

I když jsem senior, tak spím spíše jako dítko školou povinné – 9 až 10 hodin denně. Možná proto mám tlak krve pořád jako mladík, i když mám nadváhu a žádné náznaky nějakých jiných neduhů s nadváhou souvisejících. Spím rád a mám to tak od dětství. Nejvíc se vždycky těším na sny, mívám je barevné a někdy velmi realistické. A co se týká fantazie – to se v knihovnách nedočteš a ve filmech neuvidíš. Co času ztratím spánkem, to doženu aktivitou ve dne, páč jsem krásně odpočatý. Považuju spánek za nejdůležitější část dne.

klumprt

Ty bys taky pořád něco chtěl dělat. Co když je spánek naopak to hlavní? Co když všechno, co přes den děláme, děláme jenom proto, abychom si mohli večer lehnout a nedělat lautr nic?
Uplně ze všeho nejradši mám takový ten unavený hluboký spánek, po nějaké fyzické námaze a (nebo) po pár pivech, kdy usnu a nevzbudím se třeba 9–10 hodin.

iceT

Jo, spím ráda, tak šest až osm hodin denně, někdy míň a jindy víc.
Potřeba spánku je individuální, a je nesmysl tělu spánek odpírat. Ovšem pokud si válíš prdel a nejsi deset hodin v dole, tak je fakt, že ty spát nepotřebuješ. Tvoje tělo je ale chytřejší a proto tě nechá spát déle.

Zvědavý

Já mám spánek tak rád, že se mi o něm někdy i zdá.

quentos

To já teda jo. Kdybych měl furt jenom pracovat, to mi z toho hráblo. 6–8 h je u mě standard, víc jenom tehdy, když naháním deficit.

Nuk nuk

Já mám naopak někdy pocit, že spánek je mou nejoblíbenější činností. Ve skutečnosti tomu až tak není, mám spoustu oblíbených věcí a koníčků, ale proti odpočinku a spánku vůbec nic nemám.

Karolínka <3

Úplně ho miluju. Spala bych nejradši 11 hodin, ale protože chodim do školy tak si to nemohu dovolit. Třeba v 18.00 h. si jde lehnout jen tak do postele a usnu klidně na dvě hodiny. Jsem takový spací polštář… Furt jsem v posteli ;P

Nerevarin

Spát takhle málo nebude moc zdravé. Při spánku se regenerujeme a odpočíváme, je to spolu s jídlem dobíjení baterií. Pokud jsi mladý, tak možná vydržíš spát málo, ale ono se to časem může někde projevovat. Nesoustředěnost, únava, nepozornost, to jsou jen některé z mnoha projevů nedostatku spánku. Odnášet to může i tělo samotné. Odpověď na otázku: Spím rád a doufám, že je to na mě znát:D

jirka F

Já mám spánek rád spím tak 8–9 hodin můžu si něco přát a vždycky se to v tom snu vyplní. Kdybych vůbec nespal tak by jsem to ani vůbec nevydržel takhle i v noci nespat.

marci1

Řekla bych, že ano. Pokud se člověk dobře vyspí, tak mu to i lépe myslí. Jak se říká : „Pro lepší mozku chod, více spánku přijde vhod.“
A někdy člověk usne kdekoliv, prostě když musí, tak musí. A ve spánku si zacvičí i jógu. 🙂
http://jpeg.cz/i­mages/2016/10/­01/mnITw.jpg

anonym

Karolínka <3, tak proč nespíš přes den?

anonym

iceT, ano, já spíše namáhám mozek než tělo, a snažím se chodit spát jen když už to fakt nezvládám.

da ny

Pokud namáháte hlavinku při práci, potřebuje mozek tím spíše pravidelný a dostatečný odpočinek ;)

anonym

Můj zřejmě ne. Hezky kofein, a jede se 48.

anonym

Však ono si tělo všechno pamatuje a jde jen o to kdy mu dojde trpělivost. Stačí mu nedopřát dostatek odpočinku během spánku a ono to časem vrátí svému majiteli a začíná se bouřit a postupně rezignuje. To je potom začátek konce.