dudu

Spěje naše zdravotnictví opravdu k dokonalosti?

Nemám ovšem na mysli hodnocení z hlediska technologií a přístrojového vybavení, ale úroveň přístupů k pacientovi. Mládí jsem prožil na malé vesnici avšak ve velké rodině, kde lékař byl zapotřebí velmi často, ať již kvůli nemoci nebo úrazu. Ordinaci měl tehdy obvoďák v šest kilometrů vzdáleném městečku. Proto bylo samozřejmostí, že většinou doktor přijížděl za pacientem a to nejen v akutních případech, ale také za účelem pravidelných kontrolních návštěv.
Dnes /pominuli povolání rychlé pomoci/, si musíte lékařský výkon „vysedět“ v čekárně bez ohledu na případnou horečku a riziko infekce další chorobou. Zaklepáním na dveře ordinace často riskujete, že se v nich, namísto usměvavé sestry objeví lítá saň. Možnost objednat se zdaleka nezaručuje, že budete vyšetřeni v určitou hodinu, ale téměř s určitostí v daný den.
Přitom koronavirus jasně prokázal, že my pacienti bychom měli být pro pány doktory vítanými zákazníky bez nichž si nevydělají na skývu chleba! U nás však, zdá se, jim už odtrnulo a dřívější běžná úroveň péče zní jako pohádka. Máte snad jiné, lepší zkušenosti a odlišný názor?

Nejlepší odpověď
ElonMusk

“my pacienti bychom měli být pro pány doktory vítanými zákazníky bez nichž si nevydělají na skývu chleba”

Obvoďák z vás má peníze, i když k němu nepřijdete.

Další odpovědi
Drap

Nemám s tím problém. Objednám se předem, přijdu na čas a hned jsem na řadě a za chvíli odcházím. Nebaví mně někde půl dne vysedávat. Kromě toho, mnoho doktorů běžně po návštěvách u pacientů jezdí. Podobný systém má u nás zubařka už snad 10 let. Nikdy se nečeká více než 5 minut a to zcela vyjimečně. Většinou jde člověk na řadu úderem daného času.

Pepa25

Souhlasím, že systém je nastaven špatně:

  • pohotovosti fungují tak, že si lidé raději volají záchranku nebo trčí v čekárně
  • obvoďáci dělají hlavně papírovou práci
  • objednávání většinou nefuguje – zde je ale problém obvykle v pacientech, kteří prostě přijdou v 7 a „když tak to vysedí“

Obávám se, že COVID v tom nic moc nezmění. Změnila by tržní motivace, ale jen zmínka bohužel pro většinu společnosti zafunguje jako rudý hadr …