Heřman

Spálí motor uleželý benzín?

Mám auto Fabia 1.2 a naturál 95 mám uleželý přes rok. Když to naleji do sekačky tak nejde nastartovat a když se mě to povede tak sekačka kouří. Množství benzínu je 4l.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zkus to, podle mě by ve Fabii neměl nastat žádný problém.

Další odpovědi
Kepler

Nakonec to každý zážehový motor spálí, ale bývají problémy se startováním. Nejlíp takový benzín co nejvíc naředit čerstvým. Kvalitní benzin by měl být stabilní prakticky po libovolně dlouhou dobu, pokud se správně skladuje. Takové skladování má být ve vzduchotěsné nádobě, aby se zamezilo oxidaci a pronikání vodní páry. Skladovat se má při stabilní nízké teplotě, aby nemohlo dojít k úniku vlivem tepelné roztažnosti. Pokud se benzin neskladuje správně, postupem času může gumovatět a tvořit sraženiny
Koukni na: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Benz%C3%AD­n#Stabilita

mosoj

Každý benzín oxiduje ( degraduje). Nejhorší je ale degradace oleje v benzínu.
Olej v benzinu zdegraduje do 3 měsíců. To by ale tvůj případ být neměl.

cochee

Fóbie to spolyká a když ty 4 staré litry naliješ do poloplné nádrže, třeba ke 30 litrům, tak to ani nepoznáš. Sekačka neeee, ty jsou na to háklivé (i třeba motorové pily a všechny ty věci s malými motůrky), snad jedině že by byl motor dvoutaktní

orwell

Z tohoto pohledu rok není moc, ale zahradní a podobné stroječky mají dost mlsné motorky. Já jsem se pokoušel zbavit benzínu cca 15 let starého skladovaného v plechovém utěsněném kanystru tak, že jsem ho používal v řetězové pile. Neustále se mi zanášela svíčka úsadami, takže jsem ji musel každou půlhodinu vyšroubovat a čistit. Motor kouřil znatelně víc a podotýkám, že olej jsem přidával před použitím pily, nebyl tedy v benzínu 15 let! Navíc kolísaly volnoběžné otáčky, nepomáhalo seřizování karburátoru, ani výměny svíček. Se startováním po vyčištění svíčky jsem ale problém neměl. Všechny trable vymizely po natankování čerstvě zakoupeného benzínu a seřízení pily. Další cenná informace:
Od odborníka na tribotechniku jsem byl poučen, že namíchanou palivovou směs pro dvoudobé motory není vhodné dlouho skladovat, neboť prý dochází k rozpadu řetězců molekul oleje zabezpečujících mazání motoru a může dojít k jeho zadření. Takto jsem zlikvidoval motor travní sekačky a pídil se po příčině. Olej v benzínu sice byl, ale mazal už nedostatečně.

Kryšpín

Záleží také při jaké teplotě byl skladován, případně rozmezí teplot