Lucyfer

Spali jste někdy venku? Ve stanu, pod širákem… Co je třeba s sebou?

Jaké minimum je zapotřebí mít?

Kdybych se teď rozhodla, že si ještě na poslední chvíli vynahradím léto, a chtěla jen v uvozovkách pobýt venku co nejdéle, abych si vyčistila hlavu… Bez čeho se určitě neobejdu?
Spacák mám.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Moc jednoduše odpovědět nejde. Záleží na tvých schopnostech a zkušenostech (o tom druhém se dá předpokládat, že nestojí za řeč, nicméně třeba schopnost efektivní činnosti se sekyrkou [kterou ovládají mnohé vesnické ženy, především starší] se z otázky nedá vydedukovat). Také je potřeba definovat dobu – na jednu noc nebo třeba na týden? Stravování po hospodách nebo bez kontaku s lidmi? Atd., atd., musela bys to upřesnit.

Abys chápala, tak např. umíš rozdělat oheň? Nemyslím teoreticky, ale PRAKTICKY – kolikrát jsi to prováděla ZCELA SAMOSTATNĚ? A umíš to i v lese za deště? (je v tom DOST rozdíl oproti podpálení hromádky suché trávy za sucha doma na zahradě)

Začni DOBRÝM oblečením a obuví. Kanady, turistická obuv (pohorky), prostě boty, co něco vydrží. Oblečení to samé, uvědom si, že na módu kálí pesánek, důležité je, jak tě hadry ochrání (před zimou, dešťěm, větvemi atd.), takže echtovní džíny (ne ty tenoučké srandaplátěné), ještě lépe vojenské maskáče či opravdové turistické outdoorové oblečení. Pokrývka hlavy DOPORUČENA! Dále DOBRÝ bágl, pokud lze tak s možností zavěšení krámů i vpředu (kvůli vyvážení), čím větší zátěž (více krámů) potáhneš, tím důležitější to je. Tyhle věci jsou KLÍČOVÉ, nepodceň to!

Spacák… asi takhle – jednak není spacák jako spacák, druhak v TOMTÉŽ spacáku zkušený čundrák, který si umí „připravit pelech“ se luxusně vyspí, zatímco ty se probudíš strašlivou zimou ve 4 ráno (oheň vyhaslý, všude tma) drkotajíc zuby. Poraď se s někým, kdo má zkušenosti. Karimatka je v tvém případě NAPROSTO NEZBYTNÁ (jestli se chceš vyspat).

Nůž VELKÝ (čepel asi tak 12–15cm, žádná rybička nebo pidišvýcarák nestačí), ideálně zavírací (v takovém případě s pojistkou!!) nebo do pochvy k opasku. Rozhodně ti nedoporučuji speciální bojové/útočné armádní nože či bajonety nebo jiné frajeřinky. Mnohem lépe ti poslouží v kuchyni sebrané dobře nabroušené Kádéeso, pro nezavírací nůž je ovšem pochva NEZBYTNÁ. (někdy bývá ve výbavě báglu vpředu na popruhu)

Zdroj ohně. Benzínový zapalovač Zippo nebo poctivej Rakušák (předem naplněné a zkontrolovat kamínek!), sirky začátečníkovi nedoporučuji. Keplerova úvaha o trošce podpalovače (PePo, suchý líh apod.) není vůbec komická, zvláště pokud nemáš moc praxe (a za deště si budeš GRATULOVAT).

Baterka. Stačí maličká, s novou baterií, ideálně voděodolná či vodotěsná.

Hajzlpapír. Víš, čundráci by se ti vysmáli, ale věř mi, že ho oceníš. Venkoncem stačí přiměřeně odmotat, nemusíš hned celou roli. ;) :D :D

Čutora či láhev na vodu (nerozbitná).
Žrádlo. Na vaření (tedy tahat s sebou kotlík, ešus apod.) se vykákni. Buřta si opečeš napíchlý na klacku nad ohněm (případně konzervu ohřeješ na kraji ohně – pamatuj, že na některé konzervy potřebuješ otvírák, jestli je neumíš otevřít jinak ;) :D), chleba k tomu ukrojíš, brambůrky opečeš v popelu… co víc si přát? ;) :D :D

Síťku proti komárům – pokud jí spacák není vybaven. O5, lepší ať se trampové baví na tvůj účet, než se probutit s obličejem s 25 řádnými pupenci/štípanci na xichtě. ;) :D :D

Stanový dílec (celtu) nebo kus igelitu (toho stavebního TLUSTÉHO) pro případ deště, ale předpokládám, že bys rozumně usoudila, že v takovém počasí je lepší „to zabalit“. Vždycky si vyhledej na spaní dobré místo (věnuj se tomu zavčasu, potmě už to jde o dost hůř)- třeba krmelec pro zvířátka se stříškou (ty se do něj určitě vejdeš ;) :D), nebo pod vhodným skalním převisem (pamatuj, déšť umí pršet i dost „šikmo“)…

A hlavně MOBIL, ten ti může v případě, když se to obrátí „hnědým navrch“ (třeba si zlomíš nohu apod.) doslova ZACHRÁNIT ŽIVOT. Nemusíš ho mít nutně zapnutý, ale s sebou si ho VEZMI! ;) :D :D

Co si vezmeš dál (hygiena, sekyra [ta je pro delší pobyt MOC výhodná] nebo polní lopatka [pokud ní umíš], stan pro 1 osobu atd.) je jen na tobě. Pamatuj, poneseš to TY na SVÉM hrbu, takže čím méně, tím lépe. ;) :D :D

Další odpovědi
Drap

Nesčetněkrát. Spacák stačí, když prší je dobré mít nad sebou nějakou plachtu, ani karimatka neni k zahození. A pokud dáš ještě pod sebe kus igelitu, aby nešla vlhkost ze země, tak jsi plně vybavena.

zjentek

Spačák stačí, ale jestli jdeš „čistit hlavu“, tak přibal taky nějaký „zelí“, bo co mám tak zkušenost, tak za jediný krátký večer a prospanou noc se palice jen tak sama od sebe moc nevyčistí. (;

Kepler

Ve stanu jsem už spal bezpočtukrát. Už dlouho mi hnízdí v hlavě myšlenka na širák v Beskydech, tak si myslím, že by bylo potřeba mít sebou
 – karimatku a spacák
 – teplé oblečení na noc a ráno
 – jídlo a pití, láhev na vodu
 – ešus
 – zápalky a Pepo
 – nůž, a malou sekyrku na palivo
 – pro případ deště lehký přístřešek
Jistě by se toho dalo najít víc, v závislosti na podmínkách a co všechno chceš podniknout.

Alesh

Tak určitě potřebuješ „károšku“ neboli karimatku. Pokud nebude pršet, tak v kombinaci se spacákem ti to bude stačit.

nyjono

Lépe, když neprší a nefouká vítr.
Stačí slušná karimatka a dobrý spacák. Všechno ostatní je sice vylepšení a lze se obejít.
Jde o to, jestli budeš také jíst, ohřívat nebo vařit jídlo nebo pití atd.
A vybrat bezpečné místo.
Je to super, vřele doporučuju. Usínat na čerstém vzdoušku, koutkem oka pokukovat po hvězdách a ráno se budit se zpěvem ptactva.

Te%d už padá docela hodně rosy, takže se bude hoditi třeba celta nebo něco podobného.
Budeš víc v suchu a i to podrží teplotu.
Mám to mnohem raději než spaní ve stanu.

led

Z otázky cítim neskúsenosť života v prírode. Okrem rad vandráka aliendrona a spomienok túlavých starcov treba myslieť aj na bezpečnosť. Jednoducho, na túlačky nechoď sama ale ak sa predsa len tak rozhodneš, zober si so sebou aj „zbytočnú záťaž“, ktorú ak nepoužiješ bude dobre. Nikdy nevieš, či si nespravíš nejaké „bobo“, nestúpiš krivo a noha aúú, alebo nesadneš na ježa a… ľudí nevidno, lekár je ďaleko a mobil vybitý. A tu príde na rad použitie „zbytočnej záťaže“ minilekárničky so základnou výbavou, obväz, leukoplast, čo to proti bolestiam, lieh na dezinfekciu (nie na pitie) a kvalitný ostrý nôž (nie rybička) na výrobu dlah či barle z konárov. Nezabudni aj na teplé oblečenie, rána sú vlhké a chladné. Jednoducho ani na minivýlete nepodceňuj bezpečnosť. A nikdy si nerob „pelech“ pod stromom, rovnako, ani na lúke na vrchole lysého kopca. …a to čo v tichu noci šuchoce v lístí, dychčí a funí ako dýchavičný bežec, nie je človek, ale „děda ježek“. Never legendám, že mech rastie na severnej strane stromu. V lese to neplatí, rovnako ako neplatia poučky mešťanov o živote v naozajstnej prírode…

domik8

Také děkuji za rady a tipy. Vůbec tomu nerozumím a tak hledám rady všude možně. Chystáme se s rodinou v létě stanovat, bude to pro nás poprvé v životě a tak jsem doposud nevlastnily žádné vybavení. Kamarádka mi doporučila https://www.na­turehikecz.cz/, že tam mají všechno a v super kvalitě. Tak uvidíme, co nakonec vybereme a jak naše stanování dopadne.

Lucyfer

Jste skvělí! Děkuji.

led

aliendrone, čeče ja zíram, jako bych slyšela bratra Foglaře a kluky z Jitřenky. Jo to byly časy, kdy se chodilo na potlachy. bratře z kterej osady ty seš? I když kráčíš s módou, asi se v přírodě nastratíš…

aliendrone

led>>> Ó kapko rosy pod ranním Sluncem duhou třpytivá, tímhle „potlachovým“ typem jsem nebyl. Vati byl z vesnice, každé léto jsem tam u bábí trávil větší kus prázdnin a často jsem pobýval i o víkendech. Navíc praděda pytlák, děda pytlák … jen vati zhanobil náš rod tím, že se dal k myslivcům. (on byl vůbec tak nějak „kontra“, no představte si, že fandil BOHEMCE – předkové se v hrobě obrací!!) ;) :)

Na čundry jsem jezdil samostatně s ještě mokrými razítky v občance, to byla PARÁDA. No, trochu mě sejřilo, že baby vždycky nejvíc letěly na zpívající zmetky s kytarou (PROČ proboha – mohl bych napsat TRAKTÁT na téma „Jak v představách rozdupat kytaru a hned poté zpěváka/hráče“), tohle bylo a dodnes je zcela mimo mé možnosti, ale poradil jsem si i tak. ;) :D

led

Jak píšeš celta, širák, bágl a dobré boty to je základ trempu. A doklady skryté ať nezvlhnou a se nestratí. S tímhle jsem zájdeš lán světa, od moře k moři, od Slunce po Měsíc.

aliendrone

Ještě mne dodatečně napadlo… Protože Lucyfer je maličká, tak s ohledem na fakt, že bude v lese sama by měla mít s sebou nějaký pepřák či paralyzér. (holkám je kudla na sebeobranu zpravidla nanic, bojí se pořádně zaříznout) NJN, dnes je JINÁ doba, než tenkrát. :(