Rokio

Spáchal jsem přestupek, když jsem neúmyslně vstoupil na červenou na přechodu pro chodce se semaforem?

Byl jsem od zebry asi 100 metrů a uviděl jsem zeleného panáčka. Začal jsem sprintovat a v momentě, kdy jsem byl asi 2 až 3 metry od přechodu, zelený panáček se změnil na červeného. Moje brdná dráha při sprintu je ale 2 až 4 metry, a tak jsem se zastavil až na začátku zebry.

Nevěděl jsem, co dělat, tak jsem přechod přešel na červenou.

Dopustil jsem se přestupku, i když jsem to přece neudělal schválně?

Nejlepší odpověď
led

Ano, pretože ste rýchlosť svojho pohybu neprispôsobili daným podmienkam cestnej premávky. A vošli ste na vozovku počas zákazu prechádzania symbolizovaného červeným svetlom.

Další odpovědi
Ametyst

Začalo to neúmyslným krokem do silnice po zebře, a potom už se to změnilo v úmysl, který byl přestupkem.

Kelt

Tak sprintujeme na běžecké dráze a ne ve městě. Pak bys neměl problémy se zastavováním. A buď rád, že tě nesmetlo auto, protože jsi vstoupil do vozovky na červenou. To by se tě nikdo neptal, zda to bylo úmyslně nebo ne. Byl to přestupek. A tvůj Anděl strážný tě zachránil.

Filip84

Ano, dolus indirectus. K zavinění přestupku stačí i nedbalost, není-li stanoveno jinak.

Pokud jsi viděl světelné zařízení s pokynem „volno“, důvodně jsi měl předpokládat, a přizpůsobit tomu své chování, že je vysoce pravděpodobné, že Ti spadne, těsně před Tebou, pokyn „stůj“.

Toho jsi nedbal, formálně jsi tedy nesplnil povinnost počínat si ohleduplně, ukázněně a tak, aby nedocházelo k nebezpečí, což je tzv. nesplnění jiné povinnosti, eo ipso, zbytkový přestupek.

Jestli hmotně, nevím, nebyl jsem u toho, To už by bylo na posouzení správního orgánu, případně soudu ve správním soudnictví.