darysa

Soused staví bez mého souhlasu těsně u mého plotu skoro 3m zeď, která mi stíní záhony. Mohu se bránit?

Soused si staví skoro 3m zeď těsně u mého plotu bez mého souhlasu. Mohu se bránit? Zeď mi stíní záhony.

stavba zdi těsně u plotu.

Nejlepší odpověď
klumprt

Nejdřív se poptat souseda, co to jako má být, a když to nepřinese žádného výsledku, navštívit za účelem konzultace a případného udání stavební úřad.
Pokud vím, tak stavby na pozemku by měly být nejméně 2 metry od hranice. Včetně drobných staveb, jako jsou různé kůlny a zahradní domky.
Stavební úřad bývá zpravidla někde na Městském úřadu v obci s rozšířenou působností.

Další odpovědi
led

„Kdo jsou účastníci stavebního řízení?
stavebník (osoba, která staví);
osoby, které mají vlastnická nebo jiná práva k pozemkům a stavbám na nich, včetně osob, které mají vlastnická nebo jiná práva k sousedním pozemkům a stavbám na nich, a tato práva mohou být stavebním povolením přímo dotčena;
další osoby, kterým zvláštní zákon toto postavení přiznává.
…účastníci stavebního řízení mají právo vůči stavbě uplatnit své připomínky a námitky.“
Zdroj: https://www.pe­nize.cz/18253-novy-stavebni-zakon-vice-staveb-bez-ohlaseni-a-stavebniho-povoleni"

Vyhľadajte si platný stavebný zákon, kde je všetko rozpísané (najlepšie je „stavebný zákon s komentármi“)

Edison

V zásadě bych spíše doporučil návštěvu úřadu: Jsou svavby na povolení, k tomu musí proběhnout stavební řízení, jsou stavby na oznámení, bez stavebního řízení a jsou stavby „volné“. Nevíme co soused staví, netušíme tedy, v jakém režimu. Ale to snadno zjistí SÚ, případně i šetřením na místě. Ve všech případech je stavebník povinen dodržovat určité předpisy a SÚ může vydat nějaké usnesení, nařízení a podobně a to opět ve všech režimech stavby.

anonym

Podle novely stavebního zákona účinné od 1.1.2018, §79, nepotřebujete žádné povolení na oplocení do 2 metrů výšky. Platí povinnost sousedy o stavebních pracích informovat, nikoliv však získat jejich souhlas. Pojem oplocení není nijak blíže definován, může to být tedy klidně i betonová zeď.

U 3 metrového plotu už by měl mít soused i váš souhlas.

Případnou námitkou u místního stavebního úřadu tedy zřejmě můžete dosáhnout snížení té výšky ze 3 právě na ty 2 metry, u kterých se vás už soused nebude muset ptát na nic.

soused by si také mohl k plotu přistavit vysoké 3 metrové zástěny, pokud nebudou nijak zabudovány do země ale jen například opřeny o plot, není to stavba a výškové omezení se na ně nevztahuje.

WTLS

Jesli jde o stavbu, a má stavební povolení, nezmůžete nic, zeptejte se ho, na co to má, jesli staví něco většího a potřebuje na to povolení, které by neměl, tak poté to můžete řešit, nejlépe se s ním nehádat…

cukrar

Ano, můžte se bránit. Začněte na stavebním úřadě hned v pondělí.

paul1

Určitě by měl mít Váš souhlas při stavebním řízení. Bránit se je třeba, ale lepší by bylo pro další dobré spolunažívání se v klidu dohodnout. Jinak – pro některé druhy zeleniny a ovoce může být částečné zastínění i výhodou, zaleží, na tom, jak máte orientovaný pozemek.

tanule

Čauky, určitě se můžeš bránit. Doporučuji se ohledně toho ale obrátit na nějakého právníka. Já řešila podobný problém, kdy soused boural starý chlív, jehož jedna stěna byla ale zeď naší zahrady, kterou nám tímto zboural a s ní strhnul asi 50 letý břečťan. Pomohlo mi tehdy https://www.re­pravo.cz/vsechny-sluzby. Určitě doporučuji se na ně obrátit byť jen pro konzultaci.

anonym

Je to jeden z mnoha případů kdy se prostě bijí protichůdné zájmy. Zájem souseda mít na svém pozemku nerušené soukromí bez zvídavých pohledů a váš zájem mít hned u plotu záhon 🙂 Protože do dvou metrů výšky si ale může na svém pozemku plot postavit kdokoliv i bez souhlasu souseda je možná rozumné upustit od požadavku mít záhon přímo u takového plotu protože nikdy nevíte kdy se soused rozhodne tam stínící bariéru postavit, právo na to má.