Lukáš 001

Jaký je rozdíl mezi souřadným a podřadným souvětím?

Existují různé teorie, žádná z nich však dosud nebyla potvrzena.

Souřadné či podřadné souvětí?

Nejlepší odpověď
annas

Nemáte pravdu, existuje jedna teorie, pod níž se člení věty na jednočlenné, dvojčlenné, ekvivalenty

Více spojených vět pak tvoří souvětí souřadné a podřadné. –

1. Měl byste být samostatnější, když budete příšít týden budete skládat přiíjímací zkoušky , nikdo vám radit nebude.

Musíte poznat, zda věty mohou stát samostatně, zda jsou na sobě nějak závislé, zda je spojují spojky podřadné či souřadné. Který větný člen věta vedlejší zastupuje. atd. správně se ptát.

2. stačilo využít našeptávač, několikrát je v archivu vysvětlený rozdíl mezi oběma souvětími i příklady. – nejméně 20×

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=souvětí souřadné a podřadné%20
2. zkoušky-
--

Ad Kelt,

větě vedlejší nemusí být závislá jen na větě hlavní, ale i na větě řídící.

Další odpovědi
Kelt

Tak aplikuj to, co víš. Věta vedlejší nemůže stát samostatně, protože je závislá na větě hlavní. Když ji najdeš, je to souvětí podřadné. A když může stát každá věta samostatně, tak se jedná o souvětí souřadné. To, že některé výrazy jsou psané pouze v jedné větě, nic neznamená.