rebel69

Soukromnik neplati

zdravim,dělal jsem na černo u podnikatele,jsem v pid a nechce zaplatit,bere pouze lidi co nemaj kde bydlet a hodi jim par korun,ma snima brigadnicke smlouvy ze delal pouze podle potreby 20hod tydne.ale ty lide maj 200hodin mesicne jako mel ja,.neplati dane nic jen hamty pro sebe.dela jako soukromnik pod eurovia karlovy vary,byvale stavby silnic a zeleznic.delal jsem 200-hodin a mel jsem 70 na hodku,neplatil zdravotni,soci­alni,nemocenskou­.svátek atd.dluzi me prez 21 tisic.kam se mám obratit aby hlavne nenaletely dalši a hlavne to co ma napsane ve smlouvach že kazdy pracovnik děla 20-hod tydne,.to neni pravda,.firma eurovia karlovy vary mu prece vykazuje ze kazdy pracovnik ma 200hodin mesicne,.on neplati dane je to slovak a ma 300tisic mesicne do kapsy,.pomozte,.

Nejlepší odpověď
standa

A co se divíte?

Jak sám celkem prostoduše uvádíte „dělal jsem na černo u podnikatele“…

Byla to vaše volba !

Že je ´práce na černo´ riskantní podník pro OBĚ STRANY, je na vašem případě víc než zřejmé.

Pokud chcete ochránit další ´nevinné´ osoby, aby nenaletěly, pak doporučuji, abyste zmiňované praktiky oznámil na Oblastní inspektorát práce. Je na vás, zda půjdete do rizika a v rámci zmiňovaného oznámení uvedete jako svědka sebe…, já bych to ale nedoporučoval.

Stejně jako bych nedoporučoval práci na černo !

Další odpovědi
TJI

Já bych mu poslal doporučeně písemnou upomínku k zaplacení dlužné sumy. V případě, že by nezareagoval, tak bych podal na jeho firmu k soudu Návrh na vydání platebního rozkazu, což je zkrácená žaloba o zaplacení dlužné částky, kam napište, že jste tam dělal na základě ústní dohody. Jistě máte nějaké svědky, kteří Vám skutečnost, že jste tam pracoval, dosvědčí. Soud v případě Návrhu na vydání platebního rozkazu jednání nenařizuje a rovnou uloží té firmě zaplatit. Od okamžiku doručení Platebního rozkazu začne běžet 14 dnů lhůta na zaplacení nebo na podání odporu. V případě, že ta firma podá odpor, pak teprve soud nařídí jednání. Pokud nebudou na platební rozkaz reagovat, stane se pravomocným a můžete se domáhat nařízení exekuce, což soud udělá.