dust8

Souhlasíte s výrokem Stalina: „Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika“?

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě na těchto slova něco je, dají se považovat za pravdivá.

Na smrt jednoho člověka lidé reaguji emotivně, když mrtvých přibývá, příbuzní či známí truchlí nad „odchodem“ svého člověka, ostatní vnímají smrt obecně. – např. o život přišli další.

Je to hrůza – v té a v té válce, při té a té události i přišlo o život xx lidí, mezi nimi je i náš příbuzný.

Dá se brát tak, že smrt jednoho člověka je velkou tragédii pro příbuzné, smrt ostatních je rovněž zlá, ale už se víc bere jako číslo.

Tolik lidí přišlo o živo!. To je důležité pro statistiku která vypovídá o tom, kdoli lidí zahynuvlo ve válce, kvůli terorismu, při jiném neštěstí atd.

Slouží i ke statistice počtu obyvatel. Statistika je přesný součet, často nepřesných čísel.

„Nestřílejte, vždyť jsou tu lidi!“. vložil J. Hašek do úst Josefu Švejkovi.

Doplnění:

Stalin však tuto frázi opravdu vyslovil.

Stalo se to v prvních dnech Velké vlastenecké války, kdy byla provedena analýza příčin strašných ztrát Rudé armády a postup Wehrmachtu do SSSR. Byla tu otázka potrestání odpovědných osob. Mezi nimi byl i velitel vojsk Západního okresu, generál Pavlov a řada dalších velitelů vyšších velitelů. Stalin věřil, že tito lidé jsou vinni za ztráty

Někteří, obzvláště fanatičtí, bolševici byli nakloněni dokonce k myšlence, že došlo ke zradě. . Tato verze nezískala podporu a nebrala se vážně. Závěr, pokud šlo o velitele,. spočíval v tom, že prokázali nedbalost.

Když Stalin vyjádřil tento názor , někteří členové sovětské vlády si uvědomili že to byla tragédie těchto velitelů, ne vina .
.
A pak Stalin s tázavými intonacemi řekl: „Smrt jedné osoby je tragédií. A smrt tisíců statistika lidí?

S největší pravděpodobností Stalin odvodil tento výraz z Tucholského eseje.,

https://echo.msk­.ru/blog/euge­nyshultz/1014544-echo/

Další odpovědi
paul1

Trošku podobné je to i u peněz. Ukradneš 10 korun (nebo kilo brambor) – průser. Ukradneš milion a víc – v podstatě nic se neděje. Vyšetřuje se to, probíhají soudy a nakonec to vyšumí

marci1

Původcem tohoto bonmotu není Stalin. Je mu mylně přisuzován.
https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Stalin

Kepler

Ať už to řekl kdokoliv (pravděpodobně víc lidí), je to značně cynické, ale koneckonců někdy i pravdivé. Koho dojímá smrt tisíců a miliónů lidí při živelných pohromách, hladomorech a epidemiích? Třeba 100 milónů obětí španělské chřipky po první sv. válce?

Kryšpín

Paul1, jak ten pražský vypasený kouzelník s jízdenkami škoda půl miliardy a odešel od soudu čistý jak lilie, něco údajně putovalo na Panenské ostrovy ale nelze to prokázat