Souhlasíte s klasikem ?

Nejdřív malá příhoda z natáčení.Jel jsem autobusem, všude byly volební plakáty, ty milé obličeje.Pak – tak trochu šok – jeden velmi,velmi známý ksicht – A. Hitler – vteřinu dost smíšené pocity.Pak jsem pochopil – byl tam citát od Konfucia:„Kořenem všeho zla je nedostatek poznání“.

Nejlepší odpověď
annas

Hitlera a 2. světovou válku a všechna její zvěrstva jsem nezažili. Vše jsme se dověděli z historických materiálů, ze vzpomínek pamětníků.
Ale pochopili jsme, že Hitler byl blázen či zrůda. Nechápu, jak je ale možné, že v 21. století se najdou lidé, kteří Hitlera považují za génia a že s tímto demagogem a tyranem sympatizují. Nedostatek poznání?

Přece jsme se přesvědčili, kolik zla napáchá moc, když se dostane do rukou jednoho člověka či jedné strany. Poznání minulosti je nezbytné i pro to, aby se mladí lidé dokázali orientovat v současnosti. Vždyť přece poznat historii umožňuje soudit přítomnost.

Nebo mnozí netouží po poznání, protože historii nemilují? J. W. Goethe napsal, že poznat můžeme jen to, co milujeme.

Další odpovědi
quentos

Naprosto to vystihl. Např. v roce 1948 vlastně nedošlo k žádnému převratu, komunisti byli jen houfně zvoleni na základě předvolebních slibů. To proto, že lidé ještě nevěděli, co je to za svině.

anonym

ANO,SOUHLASÍM.VŽDYŤ I V BIBLI JE PSÁNO:„MŮJ LID HYNE PRO NEDOSTATEK POZNÁNÍ“.ZAJ-PO

Zdroj: BIBLE,KNIHA OZEÁŠ

Bumbes

Koukám, že je víc modifikací; já viděl něco podobného, ale místo Hitlera tam byl Stálin…

vagra

Konfuciovo/Bud­dhovo?/ prohlášení,že „Kořenem všeho zla je nedostatek poznání“,se mnozí lidé snaží přeměnit k obrazu svému.
Takže můžeme slyšet obměny této myšlenky např.:Kořenem všeho zla,můžou být také-peníze,nedostatek peněz,láska k penězům,touha po moci,centrali­zace,atd.
Samozřejmě,že ten původní citát je geniálně pravdivý.

pekynka

A také nekonečná hloupost a nadutost.

Michal

Ta velmi nešťastná tvář spojená s tak scestnou ideologií nepatří na plakát.Ani ve spokojení s oním filosofem.Miliony mrtvých,miliony nešťastných.....

anonym

Odvážil bych se mít výhrady,nepod­statné,ovšem.
Gró je jistě pravdivé – obecně – ale?