Součin věku dědy a jeho vnoučat je 2010.Součet věku dětí je 12 a nikdo není stejně starý kolik vnoučat má děda?

Nejlepší odpověď
mosoj

Žádné.

Jose1f : Pěkná úvaha, ale to již děláš něco za autora.
Autor strká vnoučata a děti dědy do jednoho pytle. Takže nemá cenu se tím zabývat.

Další odpovědi
Jose1f

Ahoj, mysliteli!
Podmínku „součin věku dědy a jeho vnoučat je 2010“ můžeme vyjádřit jako
x.v1 + x.v2 + x.v3 + … = 2010
kde je
x . . . věk dědy
v1 . . . věk prvního vnuka
v2 . . . věk druhého vnuka
v3 . . . věk třetího vnuka
atd.

To můžeme upravit tak, že
x.(v1 + v2 + v3 + . . .) = 2010

Podmínku „součet věku dětí je 12“ můžeme napsat jako
(v1 + v2 + v3 + . . .) = 12

Dosazením zjistíme, že
x.12 = 2010

Dědovi tedy musí být 2010 : 12 = 167,5 roku. Jistě už zemřel a jeho vnoučata se narodila po jeho smrti. Kolik jich je? Správné je každá kombinace čísel v1, v2, v3, … kde se čísla neopakují a dávají součet 12.
Některé příklady:
a)děda má jedno vnouče, staré 12 roků (kolik let asi je jeho otci nebo matce?)
b)děda má dvě vnoučata, stará jeden a jedenáct roků

  1. děda má tři vnoučata, stará jeden, pět a šest roků, atd.

Drahý mysliteli, byla by to hezká úloha, ale měl jsi dbát alespoň na to, aby číslo 2010 bylo dělitelné součtem věku vnoučat beze zbytku a aby věk rodičů, tj. dětí dědečka, byl přiměřenější. Takhle to vypadá, že jsi jen tak něco plácnul.
Polepši se, máš na to!