veselapaja

Sociální pojištění a těhotenství

Jsem v šestém měsíci těhotenství, ale jsem již několik let bez práce. Hodně jsem cestovala a nebyla vedená na uřadu práce. Zdravotní jsem platila, ale každý mi říkal že sociální není nutné. Je mi jasné že nemám nárok na mateřskou, ale četla jsem že je možné požádat o příspěvek rodičovství. Je to možné i když jsem neplatila sociální pojištění?

Odpovědi
ivzez

Rodičovský příspěvek není pojistná dávka.
Na ten mají nárok i matky,
které nesplní podmínky pro přiznání PPM.

Od porodu budete mít nárok na RP, do 9 měsíců věku dítěte
7.600 Kč měsíčeně, potom až do 4 let 3.800 Kč měsíčně.

Pokud by podmínky pro přiznání PPM splnil otec dítěte,
mohla byste volit jinou variantu i výši RP.

Doplňuji:

Varuji před „odbornou poradnou“ z odpovědi Loty.
Jsou tam chybné odpovědi,
nedoporučuji se tamními radami řídit.

Výše jsem uvedla odkaz na informace k rodičovskému příspěvku
na webu úřadu práce – tedy organizace, která jej vyplácí.
Informace na ebu ÚP vychází ze zákona, nejde o něčí mylné domněnky …

Zdroj: http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/rodicov­sky_prisp

lota

Případně doporučuji tady tuto odbornou online poradnu: http://poradna­.aktualne.cz/ru­brika/socialni-davky/