zjentek

Snesete v pohodě všechna neobvyklá česká jména?

Třeba já hodně špatně snáším jméno Čecha Tomia Okamury. Ten mně vážně vadí.

Když ho slyším vyslovit, škube mně žlučí. A přitom všeobecně mně vadí máloco, ale… Jako by snad byl ve 21. stol. nějaký problém nechat se v Česku přejmenovat a splynout tak s hrdým národem. Například přirozený a krásný „Tomáš Okamurovský“ nikoho myslím neurazí a naopak zapadne do partičky, do chasy. Děkuji.

Nejlepší odpověď
led

Hľadám skôr obsah, než obal.
Rovnako je to aj s menami.
Samotné meno, nech je akokoľvek nezvyklé pre nás, ak ho nosí „Hrdina doby“, ktorého konanie je pre nás prínosom, je krajšie než rýdzo národne meno, človeka, ktorý haní ľud svoj a stáva sa tak jeho nepriaznivou vizitkou.

Veľakrát mi je ľúto ľudí, hlavne detí, ktorých rodičia dávajú m=odne meno, aj keď v spojením s priezviskom tvorí nesúrodý hudobne rozladený pár navzájom neladiacich slov

Další odpovědi
L.G.

Mně to nijak extra neirituje, no ale je pravda, že by se k „nám“ mohl trochu přihlásit, češtinu má zmáklou minimálně slovem, třeba až ne tolik obsahem, ale slovem k dokonalosti, sotva se do projevu vloudí něco z japonštiny, u Andreje to skáče do země původu poměrně často, ale zpět k tématické otázce, mohl by být Tomáš Okamura a nemusel by se třeba tolik snažit při honbě za voličskými hlasy, tady ta lehká úprava by jistě našla pozitivní odezvu, zkrátka by byl volitelnější… Si myslím já 🙂. Ps: lámat příjmení do češtiny, to by bylo moc silový, ale ve spojení s Tomiem je to s přídechem šoguna.

Ametyst

Je to věc každého, co si zvolí, aby mohl žít mezi lidmi, aniž by se jemu nebo jeho dětem vysmívali. K Tomiovi: někdo jiný by o něm naopak řekl, jaký je pokrytec, že používá české jméno, a přitom vypadá asijsky. Mně se třeba zdá matoucí jmenovat se Jiří Kubíček Novotná.

elkon

Napřed si ujasni, co je pro tebe české jméno. Sympaťák Tomio určitě nemá české jméno. A nechápu, proč by si kvůli tobě měl jméno měnit, když má jméno po otci. Já mám např. jméno německé a nikomu to nevadí a nevadilo.

Funna

a nejsi trochu divný?…za prvé to není české, ale japonské jméno a za druhé proč by si měl někdo předělávat své jméno jen proto, že tobě se to nelíbí?..to si Češka, která si vezme cizince také musí počeštit jeho příjmení a jeho přejmenovat taky??…co třeba Osmany Laffita, Blanka Matragi, Kateřina Emmons, Štefan Margita atd…všechny přejmenovat???…
mě se třeba nelíbí jméno Zdeněk…a co nadělám?…přemlouvat ať si ho změní na „zahraniční“ obdobu Sidonius, neno Sidney??..tak to bych byla padlá na hlavu…

Kelt

Kolega měl knihu, do které jsem včera nahlédl. Určitá část děje se odehrává za doby fašistického Německa a Slovák Karel jde dělat k Heydrichovi. A doporučují mu, aby si změnil jméno na Karl. takže ty chceš vlastně totéž. Já si rád překládám své jméno i příjmení do různých jazyků a obráceně si cizí jména překládám do češtiny, ale ne veřejně. Jméno by se nemělo měnit podle země, ve které se zrovna nacházím.

paul1

Trochu to odlehčím. Jsou ještě horší jména, či příjmení, např.:
Maho Jakotyč
Osraldesku
Ušijsako
Maho mekky
Uzdichcal
Šukahošiky
a příjmění si nezměnli 😁.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Funna, tak se odstěhuj pryč, když se ti v Česku nelíbí česká jména. Jednoduché. Tady se budou respektovat český manýry, chápeš?

Funna

zjentek…promiň, ale máš názory jako malé dítě…nikam se stěhovat nebudu, mě to žíly netrhá (na rozdíl od tebe), že se někdo jmenuje tak, jak se jmenuje…a pokud chceš respektovat českÝ manýry, tak začni tím, že budeš psát spisovně a ne jak ti zobák narostl…a žádné české zákony, co by nutili cizince se přejmenovat nejsou, tak co tu zase řešíš???…ty se musíš hodněnudit, že neustále řešíš takové nesmysly..

zjentek

Hm, zajímavé. No já si myslím, kdo dříve emigroval třeba do USA, tak ti rozumnější si později to český jméno změnili upravili na „místní“. No a ti ostatní/skalní tam s tím českým jménem samozřejmě žijí dodnes. Ale svou kulturu si tam odtud nepřitáhnou, stejně jako si ji Tomio dříve ani později nepřinese sem k nám. Jsem tím, čím je země, kde žiji. A pokud coby emigrant v ní už jednou DOBROVOLNĚ žiji, ale na svůj původ jsem hrdý více, než na prostředí svého života, tak nejen že škodím původním obyvatelům v tomto prostředí, ale ať do mě hrom… jsem nejspíše PITOMIO! (;