berta 4

Smrštitelnost nerezového hrnce

Prosím pomozte. ˇ3lehala jsem sníh nad parou ve dvou stejných nerezových hrncích a teď je nemůžu dostat od sebe,nevím jestli se ten hrnec smrskne při teplu nebo chladu. Už jsem zkoušela obojí a pořád nic

Nejlepší odpověď
mosoj

Nejprve oba solidně ohřejte – stačí na 60–70oC. Třeba ponořením do horké vody. Pak je z horké vody vyndejde a do toho vnitřního nalijte studenou vodu a zároveňm s litím oddělujte.

Další odpovědi
Vojtěch

Myslím, že by mělo stačit vnější hrnec zahřát na teplotu kolem bodu varu vody. Přestupem tepla se sice zahřejí oba, ale jelikož má vnější hrnec vetší obvod než vnitřní, zvětší svůj průměr vlivem teplotní roztažnosti více a měl by se uvolnit. Pokud by to nestačilo zkusil bych vnitřní hrnec zchladit rozpračovačem. Nalití vody by asi příliš rychle zchladilo i vnější hrnec.

hanulka11

natoč studenou vodu plný hrnec a počkej za pár minut bude vše OK

kropitko

Už se mi to stalo, pak s tím tak dlouho rumpluju, až jdou potvory od sebe,,:-)

terry

To je nápad, dávat do sebe stejné hrnce. No, jsi o zkušenost bohatší :).
Můžeš spodní zahřát a do horního pak nalít co nejstudenější vodu. Třeba do velkého hrnce s horkou vodou a nahoru vodu z mrazáku.
Teplo – zvětšuje, zima smršťuje.