hanysicek

Smlouva o nájmu nebytových prostor..

Prosím, když mám smlouvu o nájmu nebytových prostor do 31.12.2011. V lednu 2012 nebyla prodloužena, ale využívala jsem tyho prostory až do poloviny unora. Jak je to podle zákona, prodlužuje se automaticky? Jde o to, že jsem změnila prostory, a bývají pronajmatelka, jak píšu s tou smlouvou, dělá problémy.
Doplňuji:
Během minulého týdne jsem si našla jiné prostory. Tudíž, jsem se podívala na smlouvu, a zjistila jsem že mi smlouva ke 31.12.2011 skon­čila. Volala jsem paní, že jsem si našla jiné prostory, a že bych tak do 10.únoru vyklidila obchod. Paní majítelka mi od prosince 2011 dluží vyučtování záloh na elektřinu. Je únor a elektřina pořád není vyrovnaná. Tudíž se bojím, když už v protostorech nejsem, že peníze neuvidím. Paní hned chtěla platit nájem do 10.února, řekla jsem jí že až bude vyučtování záloh. Ve smlouvě mám že drobné opravy do 5.000,–kč, si hradím sama. Minulý rok následkem, neustále zimy v prodejny, se dělala oprava topení, na které jsem se domluvila s paní, že zaplatíme na půl . Částka byla rozdělá tedy na půl a každý platil 1500,–. Ted když se řešilo předání prostorů, pronajimatelka mi řekla, že platila částku 1500,– a že ve smlouvě byli ty opravy do 5000,– že platím sama, tedy to vyznělo, že by to chtěla vrátit. Opravy, jakože rozbitá baterie, kde kapala voda, nové splachovadlo, neberu, to jsem si platila vše sama. Vše ted tam nechávám. Chtěla jsem se tedy zeptat jak by jste se zachovali vy, jestli by jste 1500,– vrátili. Jak by jste se zachovali s tím, že nemám vyúčtování záloh. Jak s placením nájmem. Vrácení opravy?

Nejlepší odpověď
anonym

Platnost smlouvy Vám skončila k datu 31.12.2011. Je chybou majitelky, že Vám nesdělila, že máte prostory vyklidit, ale nic se tím na věci nemění. Je na Vás, abyste se s majitelkou domluvila buď na prodloužení smlouvy, nebo na uzavření smlouvy nové. Pokud nebude mít ani o jedno z toho zájem, potom se musíte spolu domluvit na datu, ke kterému se máte vystěhovat a na finanční úhradě nájmu za dobu, kdy prostory užíváte neoprávněně. Doplnění máte i diskuzy.

Další odpovědi
cukrar

Jak podle zákona prodlužuje. Jaké dělá problémy. Já se domluvím o ukončení nájmu k 31.1.2012 a 1.2. je tam prázdno..
vše je o smlouvách…

Mapel

Automaticky se prodlužuje pracovní poměr podle Občanského zákoníku. Tady se jedná o obchodní zákoník a nic se neprodlužuje.

anonym

Doplnění k odpovědi:
Na opravě topení jste se dohodly, že náklady ponesete rovným dílem. Nelze se dohodnout a potom chtít peníze zpátky. Byla to ústní dohoda, ale platí. Náklady za elektřinu a další média je Vám pronajímatel povinen vyúčtovat, pokud ve výši nájmu namáte zahrnutu i náhradu energií. Drobné opravy máte mít doloženy dokladově, abyste v případě havárie mohla pronajímate-li prokázat do jaké výše ještě jste povinna poskytnout úhradu z vlastních prostředků. Nájem za neoprávněné užívání prostor jste povinna uhradit.
Takže se domluvte: 1500,– Kč – neřešit
energie vyúčtovat a doplatit nebo vrátit
dlužný nájem do doby Vašeho vystěhování uhradit
Obávám se, že v případě sporu, budete mít horší pozici, než majitelka objektu a že můžete počítat s tím, že se bude ochotná svých peněz domáhat i soudní cestou.

hanysicek

nenapsala jsem. že nájem za leden mám zaplacený, jen mi chybí za unor, ale to zaplatím, až mi paní majitelka dá vyučtování záloh, abych někdy i peníze vyděla.Měl by tam totiž být přeplatek.

anonym

Já to pochopila. Nicméně je to všechno jen o domluvě. Předložit vyúčtování Vám JE majitelka povinna. Vyúčtování MUSÍTE provést. Ať je tam doplatek a musela byste doplatit rozdíl, nebo je přeplatek a musí Vám o to snížit částku za doplacenéí nájmu. A Vy MUSÍTE doplatit nájemné do doby vystěhování. To jsou platné závazky pro obě strany. Ráda bych Vám pomohla víc, ale skutečně s tím nic nejde udělat. Musíte se domluvit. V žádném případě však nemá majitelka právo účtovat Vám polovinu opravy za topení, které se spravovalo před několika měsíci. Možná by pomohlo jí sdělit, že jí už žádné nájemné neuhradíte, pokud Vám nepředloží vyúčtování. Ale s tím bych asi počkala, až budete mít odstěhované svoje věci, aby se nedomáhala dalších peněz zadržením Vašeho majetku.

anonym

Znovu jsem procházela všechny Vaše doplňky a na Vašem místě bych situaci řešila doporučeným dopisem. Majitelce bych napsala, že požaduji, aby mi předložila vyúčtování za elektřinu. (Pokud už se nemusíte obávat o své věci, protože je v pronajatých prostorách nemáte, tím lépe pro Vás.) Dále do dopisu uveďte, že dlužné nájemné jí uhradíte po vyúčtování elektřiny. O podílu na opravě topení se vůbec nezmiňujte. Tady nemáte důvod cokoliv řešit. Vy potřebujete znát výši skutečných nákladů, protože jako podnikatelka je musíte zanést do peněžního deníku. Zadržovat Vám takový doklad nesmí. Podívejte se do smlouvy, co konkrétně v ní je uvedeno o vyúčtování náhrad za energie. Podle toho potom zvolte další postup.