Andel.133

Smí vysoká škola nutit studenta založit bankovní účet?

Smí vysoká škola nutit studenta založit bankovní účet? Nejmenovaná vysoká škola vyžaduje dobíjení karty studenta (týkající se menzy) přes internet, v případě, že student si chce kartu dobít v hotovosti, musí zaplatit pokutu 15,–- Kč. Je vybírání tohoto poplatku legální?
Doplňuji:
Zajímá mě, jak je správně uvedeno v první odpovědi, zda je to v rozporu se zákonem. Popřípadě na jaký zákon se může provozovatel menzy odvolávat v případě pokuty.

Nejlepší odpověď
Drap

Není to v rozporu se zákonem. Studenta nikdo nenutí, klidně se může jít najíst jinam.

Další odpovědi
anonym

Hmmm…
A není oněch 15 Kč spíše poplatkem za službu než pokutou? – práce s hotovostí je pro provozovatele menzy výrazně nákladnější, než bezhotovostní operace.

anonym

Platby vkládané na kartu nebo na účet hotově jsou zpoplatněné. Mají to tak banky. VŠ tě ale rozhodně nenutí založit si bankovní účet. K tomu opravdu oporu v zákoně nenajdeš. Bankovní účet má určitě založen alespoň jeden ze tvých rodičů. Potom není problém, aby ti na kartu studenta peníze převáděli přímo rodiče.
Vše je o domluvě.

ladaadal

V rozporu se zákonem to není, dnes už má většina institucí platbu v hotovosti zpoplatněnou.
Spíš mě napadá otázka, jak ses dostal na vysokou školu? Otázky tohoto typu jsou doménou žáků základní školy.