Smí soudce takto nazvat obžalovaného?

Pokud při soudním jednání soudce položí obviněnému otázku, zda je pravda, že vypije dvě piva denně, a ten odpoví, že ano, může ho soudce podle svého mínění nazvat alkoholikem, aniž by to bylo podloženo lékařskou zprávou atd.?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Soudce by měl být nestranný, měl by se řídit jen podle předložených důkazů, a jelikož zřejmě není vystudován v oboru lékařství, neměl by takto obviněného (vlastně nikoho) nazývat, pokud nemá posudek, který takto hovoří.
Pokud toto soudce prohlásil, já osobně bych zvažoval podání stížnosti pro podjatost soudce.

Další odpovědi
Zaibatsu

Stížnost pro podjatost 😁 to je k smíchu. Tyhle amatérský odpovědi lidí, který právu vůbec nerozuměj, sou tady na odpovědích docela častý a o to otřesnější při představě, že se tim někdo chce řídit.

Návrh na vyloučení osoby soudce pro podjatost znamená, že se navrhovatel domáhá, aby už soudce nerozhodoval danou věc, a předsedou senátu (samosoudcem) se stane někdo jiný. Podjatost je poměr k věci, účastníkům apod. Tohle neni podjatost.

Stížnost k předsedovi soudu je možná za nemístné poznámky, urážku.

Jinak je tzv. volné hodnocení důkazů, pokud si soudce obhájí, že z důkazů vyplývalo, že je člověk alkoholik, tak neni problém, rozhodně na to nepotřebuje razítko od soudního znalce. 😁

Postup soudce v průběhu řízení neni nikdy důvodem pro podjatost, je to důvod pro odvolání. Soudce konstatoval alkoholismus, opřel o to svoje rozhodnutí, z důkazů ovšem špatně vyvodil skutkové zjištění, neboť z výpovědi obžalovaného, že pije dvě piva denně neplyne, že je alkoholikem, a proto je rozhodnutí nesprávné.

(Ta poslední věta je vlastně odůvodnění případnýho opravnýho prostředku, odvolání)

Drap

Myslím že může. Obecně se považuje za alkoholika ten, kdo užívá alkohol pravidelně každý den, bez ohledu na vypité množství. To znamená, že tedy i člověk, který vypije každý den jedno pivo , může být nazván alkoholikem.
Pokud s tím však obviněný nesouhlasí, může soudce zažalovat za urážku na cti. V takovém případě rozhodne o tom kdo měl pravdu jiný soud.