Ametyst

Smí škola zakázat účast rodičů při distanční výuce?

https://chrudim­sky.denik.cz/z-regionu/za-fotku-ucitele-z-on-line-vyuky-primo-na-policii-rodice-v-usti-se-bouri-2021042.html
Opět jeden příklad arogance Instituce? Za žáka přitom nesou rodiče plnou odpovědnost.

Odpovědi
autacek

Je to věc definice, učitel má učit děti, ne že do výkladu a výuky budou vstupovat rodiče, co výklad například nepochopili, na to je určený jiný čas. Nebo vy máte jakou představu? To, že si učitelé nepřejí záznam, je věc ochrany autorských práv a nevole s bodem „Za domácí podmínky, kvalitu připojení a další technickou připravenost k on-line výuce odpovídá zákonný zástupce žáka.“, to mi řekněte, kdo jiný by za to měl odpovídat?

Pepa25

Nesmí a proto to také vyvolalo takovou odezvu. Předpokládám, že Česká školní inspekce zasáhne a školní řád příslušné školy bude upraven.

Na druhou stranu se nedivím učitelům (teď to myslím obbecně), že byli z chování některých žáků perplex, ale problémy by měly jít řešit technickými prostředky (např. nedovit „vyhazování spolužáků z výuky“, omezení chatu atd.) nebo standardními výchovnými prostředky (napomenutí, důtky …).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

@Schlucker pokud trpí rodina takovou finanční nouzí, že není dítěti schopna umožnit vzdělávání, může škola zapůjčením například notebooku pomoci, nicméně primárně od toho tady máme jiné instituce, v neposlední řadě si holt rodiče budou muset odtrhnout třeba od úst cigaretu, či alkohol, aby měli na pomůcky pro vzdělání vlastních dětí. I když uznávám, že při vícedětné rodině opravdu tolika zařízeními nedisponujete, ale pak se můžeme dostat i do debaty, jak se mají tři děti učit současně třeva v jednom pokoji, nechcete nějterým od školy zaplatit i větší byt?

Schluker

Sklouzavate trochu do demagogie, to je skoda. Skola ma prostrediy k reseni potizi pri distancni vyuce. Budu se opakovat, ale nemuze premaset sve povinnosti na rodice, to proste nejde. Zakladni problem, na kterem se podle me shodneme je ten, ze skolstvi na tuhle situaci nebylo vubec pripraveno a neexistuji systemova reseni. To pak vyustuje v takoveto situace. Neschopnost MSMT prijit za rok s jakymkoliv resenim je priznacna schopnostem nasi vlady.

Schluker

@autacek: k tomuhle: „Za domácí podmínky, kvalitu připojení a další technickou připravenost k on-line výuce odpovídá zákonný zástupce žáka.“, to mi řekněte, kdo jiný by za to měl odpovídat?

Vyuku zajistuje skola. Ta musi zajistit i prostredky pro ni. Jak to udela je na ni. Neni mozne, aby prenasela sve povinnosti na rodice. Ne vsichni maji financni moznosti pro porizeni pocitace. Pravo na vzdelani je zajisteno LZPS. Z logickych duvodu neni mozne toto pravo omezovat takovymto absurdnim zpusobem.

Co se tyka nahravani, tak s autorskymi pravy to fakt nesouvisi. Porizeni kopie/zaznamu pro vlastni potrebu je naprosto v poradku, az sdileni by bylo problematicke.

autacek

@Schluker Tak že sdílení s rodiči je, nebo není ok? Jinak se pochopitelně i tak pletete, nikdy jste nezažil že se na představení nesmí pořizovat audio či videonahrávky? Nějakou oporu v zákoně to pochopitelně má.

K těm technickým prostředkům, nemyslíte, že je to velmi podobné, jako by škola měla obstarávat a platit psací potřeby, aktovku i cestu do školy?

Dochy

Ona vyučovací hodina je autorské audiovizuální dílo? Škola je placená podle toho kolik má diváků a pokud by výuku zhlédl nedejbože někdo další, škola by přišla o zisk, protože by se daný žák už nemusel obtěžovat na představení? To myslíš vážně?

autacek

@Schlucker s tím záznamem do toho vstupují ještě další věci jako zákon na ochranu osobnosti (včetně ochrany ostatních žáků), atd., situace je podstatně složitější, než možná dokážete domyslet.

Schluker

Nemyslim si ze je to podobne jako aktovka a cesta do skoly.

Citujte zakony a judikaturu, jinak je to jenom prazdne plkani. Predstaveni se obvykle nesmi nahravat kvuli navstevnimu radu, ktery akceptujete uzavrenim smlouvy (nakupem vstupenky), to je hodne jina situace. Natacet a fotit ostatni lidi si klidne muzete. Podle vaseho vykladu byste si na dovolene nesmel udelat de fscto zadnou fotku na ktere je nejaky clovek nebo stavba. Mimochodem ucitel behem vyuky nevystupuje jako soukroma osoba, takze zakon na ochranu osobnosti se na nej tak uplne neda aplikovat.

autacek

@Schlucker píši že je to složitější, jestli jste někdy viděl přenos z výuky, víte, že se tam zobrazují i ostatní žáci. Obávám se, že byste se pak mohl třeba cítit dotčen, že si cizí rodič nahrává třeba vaše dítě, obzvláš když se projeví ne úplně moudře, což se může stát předmětem posměchu, o uchylácích, co se můžou vyskytnout i mezi cizími rodiči, či při dalším šíření záznamu, ani nemluvě.