Dan-Bohm

Smí se ve městě dělat parkour?

Dobrý den, chtěl bych dělat parkour, už trénuji. Ale jednou jsem si udělal test o parkouru, a tam stálo, jestli se smí parkour dělat ve městě? Já jsem vybral odpověd ANO smí, ale správná odpoved byla že NE. Tak se chci zeptat, jestli je to pravda nebo ne.

Odpovědi
tencosepta

Parkour se ve městě dělat může, pokud nijak neohrožuješ ostatní, tj. třeba omylem neskočíš na psa nebo nedejbože na dítě.

MK44

Ono přijde na to, na co se v testu přesně ptali a jaký „parkour“ máte na mysli. Slovo pochází z francouzského le parcours tj. proběhnutí, trať, a od toho odvozeno – nějaká disciplina, při níž se postupuje od překážky k překážce, které musíte zdolat, zpravidla v nějakém časovém limitu. I golfové hřiště je parcours.

Všimněte si slova hřiště. To je místo, které je pro danou disciplinu vymezené a upravené. Takový parkúr může mít různé podoby. Například lovecký parkúr. Tam se prochází krajinou a střílí na terče. To ve městě asi nepůjde, že? Nebo jezdecký parkúr. Ani ten do ulic není vhodný. Už jen, že byste musel po koních sbírat koblihy…

Asi máte na mysli parkour jako běžeckou „extrémní“ disciplinu. Pokud je prostor (hřiště, cvičiště) pro ni vymezený v katastru města, lze jej provozovat ve městě. Pokud chcete běžet nazdařbůh městem a šlapat na zábradlí, na která ostatní sahají rukou, dupat po záhonech, okopávat sochy, někoho porazit, šplhat přes cizí ploty a zdi, projít se někomu po kapotě atp., tak to Vám nikdo nedovolí ani na ve městě ani na vesnici.