Kazatel

Smí se tramvaj (ze zastávky) bezohledně rozjíždět do lidí, kteří přecházejí ulici v místě přechodu?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tramvaj má na přechodu přednost, to nevíš? ;) :D

Další odpovědi
Pepa25

„Řidič je povinen mít před rozjezdem vlaku přehled o prostoru před vlakem a podél nástupního ostrůvku. Pohledem do zpětných zrcátek se přesvědčuje o volném prostoru podél vlaku.“

Zdroj: https://zdopra­vy.cz/proc-uz-prazske-tramvaje-necinkaji-pri-rozjezdu-chodci-pry-ziskali-rezistenci-26355/

led

Bezohledne se ze zastávky rozjíždět tramvaj nesmí. Ale již rozjetá tramvaj má na přechodu pro chodce přednost před chodci viď vyhláška. Chodci jsou taky účastníci silničního provozu, pokud vstoupili na vozovku, nebo koleje.
Tramvaj při rozjíždění ze zastávky, pokud jsou chodci na přechodu, nebo chtějí vstoupit na vozovku, na koleje, dáva varovné akustické znamení.
Žádny řidič tramvaje neriskuje poškození na zdraví svých cestujících a chodce na přechodu přes koleje.

Základné pravidlo:
1 – Idúca električke má prednosť pred chodcami na prechode.
2 – Električka sa nesmie rozbiehať zo zástavky, pokiaľ sú chodci už na prechode pre chodcov, pretože nemá pred sebou voľnú dráhu (viď Pepa25)

cukrar

Kazateli, tak jak to píšete, musí Vám každý odpovědět, že nikoliv. Nečekáte snad souhlas s tím, že tramvaják může dělat to, co popisujete.