Avatar uživatele
bolak

Smí se takhle mluvit v televizi?

Když někdo řekne: „chtěl jsem udělat koalici“, tak takovýdle sprosťárny snad na obrazovku nepatří, ne?

Kepler: A to měl normálně sako a kravatu. A o to hůř, že to byl zrovna Bělobrádek, tedy muž zastávající křesťanské hodnoty. A pokud jste si všimli, tak v tom interview bylo jasně vidět, že má ošklivě poškrábaný obličej, takže evidentně přecenil své síly..

Takže teď už zbývá jen tetanovka a začít se opět chovat slušně. A medvídek koala je mimochodem chráněná pokud vím… a voni to v tý televizi ani nevypípli. Fuj!

Upravil/a: bolak

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, briketka10, zjentek, rouzi, Kepler před 2385 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Otázka je nepřesná.

Jde o význam spojení, nebo o správnost jazykovou?

Těžko se hodnotí bez kontextu, kdy dotyčný použil.. Řekl to moderátor, nebo politik? Sdělení, nebo odpověď na otázku?

Kdo chce, může chápat různě

A. Nespisovné vyjádření – významy podl SNČ

  1. udělat se – vulg. – mít orgasmus
  2. udělat to někomu – koalici – vulg. – mít pohlavní styk
  3. udělat koalici – argoticky okrást, i když co jí může ukrást
  4. udělat koalici – karetní výraz – obehrát, obrat
  5. udělat koalici- zajistit někomu postavení nebo image

Čistému vše čisté …

B. Podle SSJC
Udělat koalici – ve významu vytvořit., způsobit, že něco vznikne, je spisovný tvar pro mluvenou řeč., expresívně zabarvený.

Takto bylo možné „udělat koalici“, tedy výraz použít.

Je jasné, že slova mění význam podle toho, v jakém kontextu jsou použita.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

Mělo být spíše vytvořit.
To chtěl zase někdo položit
kablík, nebo je špatná čeština 😁

Další vhodná slovesa ke koalici
jsou volit, obnovit apod.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Ani koalici, ani tu svou opici. Politik je v last moment vždycky jenom impotent.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Takhle bych zakázal mluvit i na plakátech! U nás na náměstí visí Zaorálek a sprostě hlásá: „Vyhlásíme válku levné práci!!!“ Jako kolik až by tak chtěl, týpek!?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

V politice je možno „udělat“ cokoliv. Hlavně, zejména naši politikové, „dělají“ zákony které stojí většinou za ho… A to je opravdu sprosťárna.
Ale koalice se spíše „tvoří“, takže v tomto případě nejde ani tak o sprosťárnu, jako spíš o „znásilňování“ češtiny.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Snad jsem dotaz pochopil správně. Udělat = přivést k orgasmu. Já jsem starý sprosťák.

před 2386 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

A ještě k tomu samičku koaly? No fůůůj!

před 2386 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek