bolak

Smí se takhle mluvit v televizi?

Když někdo řekne: „chtěl jsem udělat koalici“, tak takovýdle sprosťárny snad na obrazovku nepatří, ne?

Kepler: A to měl normálně sako a kravatu. A o to hůř, že to byl zrovna Bělobrádek, tedy muž zastávající křesťanské hodnoty. A pokud jste si všimli, tak v tom interview bylo jasně vidět, že má ošklivě poškrábaný obličej, takže evidentně přecenil své síly..

Takže teď už zbývá jen tetanovka a začít se opět chovat slušně. A medvídek koala je mimochodem chráněná pokud vím… a voni to v tý televizi ani nevypípli. Fuj!

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná.

Jde o význam spojení, nebo o správnost jazykovou?

Těžko se hodnotí bez kontextu, kdy dotyčný použil.. Řekl to moderátor, nebo politik? Sdělení, nebo odpověď na otázku?

Kdo chce, může chápat různě

A. Nespisovné vyjádření – významy podl SNČ

  1. udělat se – vulg. – mít orgasmus
  2. udělat to někomu – koalici – vulg. – mít pohlavní styk
  3. udělat koalici – argoticky okrást, i když co jí může ukrást
  4. udělat koalici – karetní výraz – obehrát, obrat
  5. udělat koalici- zajistit někomu postavení nebo image

Čistému vše čisté …

B. Podle SSJC
Udělat koalici – ve významu vytvořit., způsobit, že něco vznikne, je spisovný tvar pro mluvenou řeč., expresívně zabarvený.

Takto bylo možné „udělat koalici“, tedy výraz použít.

Je jasné, že slova mění význam podle toho, v jakém kontextu jsou použita.

Další odpovědi
briketka10

Mělo být spíše vytvořit.
To chtěl zase někdo položit
kablík, nebo je špatná čeština 😁

Další vhodná slovesa ke koalici
jsou volit, obnovit apod.

Kepler

Ani koalici, ani tu svou opici. Politik je v last moment vždycky jenom impotent.

zjentek

Takhle bych zakázal mluvit i na plakátech! U nás na náměstí visí Zaorálek a sprostě hlásá: „Vyhlásíme válku levné práci!!!“ Jako kolik až by tak chtěl, týpek!?

Jiří Bohumil

V politice je možno „udělat“ cokoliv. Hlavně, zejména naši politikové, „dělají“ zákony které stojí většinou za ho… A to je opravdu sprosťárna.
Ale koalice se spíše „tvoří“, takže v tomto případě nejde ani tak o sprosťárnu, jako spíš o „znásilňování“ češtiny.

Kepler

Snad jsem dotaz pochopil správně. Udělat = přivést k orgasmu. Já jsem starý sprosťák.

Kepler

A ještě k tomu samičku koaly? No fůůůj!