KdoSiOdJinud

Směrování zvuku – jak?

  • slysel jsem ze ze zvukem je mozne zachazet jako se svetlem, smerovani by bylo tedy pomoci cocek, ale co utlumy? Byla by moznost soustredit zvuk rezonancni frekvence sklenicky na onu sklenicku a diky ohnisku zvuku dokazat sklenicku prasknout i pres to ze okolni zvuk by byl nepatrny?

Nejlepší odpověď
mosoj

Vznik a chování zvuku popisuje akustika. Je to dost obsáhlá věda.

Jednoduše lze říct, že zvuk se můše šířit pouze v pružném prostředí. Takže přes sklo jako světlo neprojde. To že slyšíme zvuk za sklem je tím, že se skleněná přepážka rozkmitá.
Rozbít skleničku nebo cokoliv, lze zvukem o frekvenci několika Hz. Byly dokonce vyvíjeny zbraně na podobném principu tzv. baskanony, které měly sloužit převážně k ničení živé síly.

Další odpovědi
JayDee446

Světlo se liší od zvuku hlavně v tom, že lze chápat i jako proud částic. To zvuk ne. Zvuk je pouze vlnění, tedy nemůže projít pevnou látkou, jako je sklo, pouze ho rozkmitá a vlny se šíří „na druhé straně“ dál.