jechoutan

Směnky – vymahatelnost, rizika věřitele,atd.

Dobrý den, rád bych se zeptal na pár věcí ohledně směnky. Rád bych půjčil známému peníze na směnku, ale bojím se pár věcí. Pokud směnka bude obsahovat vše náležité dle zákona, bude podepsána mnou i jím, jak si mohu být jistý, že svoje peníze někdy ještě uvidím ? Není mi jasné jakou pákou v případě neuhrazení dostanu z dlužníka peníze. Jak se dále postupuje ? Je nutné směnku nechat někde ověit ? Jaké riziko nesu já, jakožto věřitel ? Jsem v tomhle uplný laik a vůbec netuším jak to chodí. Ocením každou radu nebo odkaz . Děkuji mockrát

Odpovědi
zzzzz

Na směnku můžeš půjčit, není to rizikové

Doplňuji:
Blbá odpověď.
Můžeš půjčit, ale je to rizikové. Je vhodné si nechat směnku podepsat na násobek dluhu. Např. když mu půjčíš 50.000 nech si podepsat 100.000 nebo víc.
Je to dobré v tom, že už se pak nesoudíš, vhodné je ji ověřit notářem. Nech si ji i notářem napsat, na maličkosti můžeš ujet a bude neplatná. Pokud nezaplatí, necháš si vydat platební rozkaz a pak jdeš rovnou za exekutorem. Pokud má majetek tak mu ho zabaví, pokud majetek nemá, budeš čekat roky, než ti to splatí. Lepší je když ti zastaví třeba nemovitost. také to řeš přes notáře.

xiperio

Nikomu na směnku nepůjčuj, je to rizikové

Co se týče jednoduchosti je směnka dobrá. Dobře se žaluje. Rychlý směnečný platební rozkaz. Ale pokud chcete někomu půjčit je lepší si udělat „smlouvu o půjčce s přímou vykonatelností“. (u notáře, exekutora) Tzn. že, jestli nebude dluh uhrazen, tak, můžete jít přímo za exekutorem. No a do této smlouvy můžete dat taky aval (ručitele). Je dobré aby ručitel měl nějaký majetek. (byl bonitní). A když není dluh uhrazen, tak můžete požadovat splatit dluh u věřitele. No a ten, v lepším případě, vezme vidle, a donutí dlužníka platit, aby to neodskákal sám.

Jsemtady

Nikomu na směnku nepůjčuj, je to rizikové

Dochy

Nikomu na směnku nepůjčuj, je to rizikové

Když už se snažíš udělat anketu, tak se trochu zamysli nad možnými odpověďmi. okud se nemýlím, směnka nemusí bý podepsána tebou. Je to závazek toho druhého, že uhradí nějakou částku. Ne Tvůj.
Výhodou je, že v případě prodlení s placením by měl o platbním rozkazu rozhodnout směnečný soud asi do 3 dní. pokud budete dávat žalobu kvůli normálnímu dluhu, bude to pravděpodobně na týdny (pokud budete mít štěstí).
Vymáhání pak už může jít klasicky přes exekutora… (s rizikem podle hesla: Kde nic není, ani smrt nebere)
Nejsem právník, tak si tyto informace v případě potřeby radši ověř.

marek953

Na směnku můžeš půjčit, není to rizikové

Doplňuji:
Samozřejmě je trochu riziková každá půjčka. Pokud ale ty peníze půjčit chceš, tak směnka je „nejbezpečnější“ a nejlépe soudně vymahatelná. Důležité je, aby směnka měla všechny zákonem dané náležitosti – to si někde najdi.