doktor333

směnka a její vymahatelné příslušenství

Dobrý večer. Rád bych se do diskuze připojil svou žádostí o radu. Jako věřitel mám s dlužníkem řádně vyplněnou směnku. Směnka je již po splatnosti a já dal dlužníkovi druhou šanci, kdy jsem se s ním dohodl na sepsání „dohody o uznání dluhu“, kde byla konstatována platnost a splatnost směnky a sjednání splatnosti směnky formou splátkového kalendáře. Vše pod hrozbou uplatnění sankcí ve formě sjednaných smluvních pokut (0.5% za každý den prodlení). Dlužník však porušil i tuto dohodu. Proto jsem požádal Krajský soud o vydání směnečného platebního rozkazu, kde kromě příslušenství uvedeného v zákoně směnečném a šekovém, požaduji s odkazem na uzavřenou „dohodu o uznání dluhu“ i smluvní pokutu ve výši 0.5% za den prodlení. Krajský soud mi však o uplatnění smluvní pokuty shora odmítl rozhodnout s odůvodněním, že toto není uvedeno v zákoně směnečném a šekovém. Proto si nevím rady, jakým způsobem se této smluvní pokuty domoci, když dlužník odmítá plnit byť i částečně a nekomunikuje. Velice děkuji za radu. Radek (email: jahlis333@seznam.cz).

Nejlepší odpověď
atriplex

ZŘEJMĚ budete muset podal samostatnou žalobu ohledně plnění smluvní pokuty. Jednalo by se běžnou žalobu u obvodního/o­kresního soudu, jako se žalují běžné dluhy. Je to však jen můj logický tip, který však nemusí být správný.

Michálek1245

Podle mě, a tady fakt nemám tolik zkušeností, záleží na tom, jak je ta směnka napsaná. Jako když vám někdo vystaví bianco šek, tak je to sice hezké, ale ve finále na tom můžete pěkně tratit. A tak dále, a tak dále. Myslím, že ty příběhy známe tak nějak všichni, kdo se kolem toho pohybujeme. Proto je podle mě mnohem lepší řešení faktura nebo mzdový výměr.