zjentek

Smažu zformátováním disku všechny viry/virusy na něm?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ne, formátováním se nesmaže vůbec nic. Formátováním se pouze vymaže informace o souborech ve FAT tabulce a disk se potom jeví jako prázdný, ale k fyzickému vymazání dat nedojde.

Další odpovědi
Roman71

Ano, ale pouze v případě, že proběhne takzvaný Low Level Format – kompletní přepis obsahu disku nulami, což podle kapacity disku může trvat různě dlouho. Pokud je virus zapsaný v Master Boot Recordu, doporučuji formátovat disk z jiného operačního systému, aby nedošlo k zavedení viru do paměti RAM. On by se potvora zapsal zpátky do svého původního místa! :)

Dochy

Fakticky má pravdu Lama (při běžném formátování se toho zas tak moc nesmaže)
Prakticky má pravdu Muffz (za běžných okolností a bez použití spec. postupů jsou veškerá předchozí data na disku ztracena, vč. počítačových virů)

Bacha, existovali ještě viry, které se ukládali do bootloaderu disku. Některé z nich by běžné formátování mohli přežít (ale teď už je snad ani nikdo nedělá, teď na efektivitu kódu nikdo nehledí a viry už se nedělají řádově desítky B dlouhé aby se snadno schovali, ale zpravidla desítky MB dlouhé, napsané často v nějakém skriptovacím jazyce.)

Muffz

Ano, dojde k úplnému smazání všech dat, takže i těch škodlivých.

Arne1

Také není špatný nápad viry odstranit. Nejlépe kombinací off-line scannerů – například ESET a Kaspersky.

Roman71

Dodávám, že rychlým formátováním se pouze smažou hlavičky souborů na disku, takže původní data lze z disku celkem snadno extrahovat (například programem Testdisk – mám vyzkoušeno). Ideální by bylo vyjmout disk z PC, připojit přes externí kabel k jinému funkčnímu systému a provést pomalé formátování.

Dochy

Bylo by možno data obnovit, ale kdo by to dělal. Takže pokud jde o to zbavit se virů, běžný formát by měl stačit (až na vyjímky a samozřejmě provést zaručeně nezavirovaným systémem)