Pla

Smaragdy Svatováclavské koruny

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neznáte nějaké zajímavosti o smaragdech, nebo rubínech, které jsou umístěny na Svatováclavské koruně… našla jsem jen kolik jich je a odkud pocházejí. Moc děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

http://www.ko­runovacni-klenoty.cz/cs/ji­ne/o-drahokamech-svatovaclavske-koruny.html

O drahokamech Svatováclavské koruny

Popis jednotlivých drahokamů

Přední, či čelní část koruny (I) je zdobena 7 kameny. (Viz obr. 2). Na čelence uprostřed je veliký safír (1) o rozměrech 52 × 35 mm a pravděpodobně je 12 mm vysoký. Výšku lze odhadnout pouze s přesností na 2 mm, poněvadž přesnému změření brání zasazení kamene. Tvar kamene je nepravidelný a je to pouze leštěný přirozený vaIoun. Na povrchu jsou jamkovitá vybrání (tvaru velmi plochých kuželů), která svědčí o tom, že již staří kamenáři si vážili velikosti tohoto kamene a pří opracování postupovali tak, aby se ztratilo co nejméně hmoty. Kámen je vodorovně provrtán.
Tento safír má barvu chrpovou, která v umělém světle se stává blankytnou a krásně svítí. V ultrafialovém světle září jen nepatrně barvou temně purpurovou s odstínem do fialové. V dichroskopu ukazuje zřetelný pleochroisrnus s barvami chrpovou a zelenomodrou, takže s jistotou lze tento kámen prohlásit za safír.
Je to rozměry největší kámen na koruně, krásné drahokamové jakosti, téměř bez kazů, pravidelně zbarvený, jehož barva v umělém světle se nemění, ale naopak stává se zářivější. Jeho váhu lze odhadnouti v mezich 250–290 karatů, čímž se tento kámen stává mineralogickou pozoruhodností a patří jistě k největším safírům vůbec. Vzpomíná se již v seznamu z roku 1387.
Podélné provrtání svědčí o tom, že byl již dříve použit k jinému účelu. V levém vyústění vývrtu zůstal ještě zaražen kousek zlatého drátu, který je upilován a ke koruně není v žádném vztahu. Středem kamene táhne se slabá prasklina (plena), na kterou upozorňuje již K. Vrba. Na povrchu pak je jednak nárazová trhlina na obrázku označena x a zřetelné vyskřípnutí v místě označeném xx. Oba tyto kazy, a možná i vnitřní trhlina, byly způsobeny až po vyleštění kamene. Samotné leštěni je dobré, ne však velmi dobré, jako u některých jiných kamenů.

pokračování v uvedeném odkazu

Další odpovědi
pusinka50

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/svatovaclav­ska-koruna

petra15

O drahokamech se rika, ze davaji(pri noseni)energii, a proto se casem objevuji trhliny. Na kazdou „bolest“ je pak pouzit jiny a v kralovske korune jsou vsechny!!!,takze navstevy lekare se nositel muze zrici… (ale to vedi jen princezny:-))