PetrušQka

Smajlíci – vymyšlení

Zdravím, tak jsem dneska přemýšlel nad smajlíky a kdo vlastně vymyslel, třeba že :D znamená velký smích nebo :) úsměv. Vím, samozřemě co to znamená, ale zajímalo by mě, kdo nebo při jaké příležitosti to bylo vymyšlené

Nejlepší odpověď
annas

Za „vynálezce“ smajlíků je považován francouzský novinář Franklin Loufrani. Ten poprvé použil smajlíky v novinách 1. ledna 1972. Pod jeho patronací se smajlíci šířili do dalších francouzských a evropských novin, kde označovali především dobré zprávy. Jejich počet narůstal a nyní je smajlík jednou z nejznámějších, nejsrozumitel­nějších a nejrozšířeněj­ších ikon.

S postupným rozšiřováním výpočetní techniky a internetu vstoupili smajlíci do elektronického světa. Původní obrázky byly převedeny do jednoduchého shluku několika ASCII znaků, které se čtou nakloněním hlavy doleva. Tyto „obličeje“ se však neoznačují jako smajlíci, ale jako emotikony. Nyní však oba pojmy splývají a emotikony bývají stále častěji nazývány smajlíky. Jako první je začal ve svých e-mailech používat programátor a odborník na výpočetní techniku Scott Fahlman. Bylo to někdy během roku 1981. A komunikace tím dostala nový rozměr. Jejich počet se rozrůstal, lidé vymýšleli nové a nové varianty, ve kterých se dnes orientují jen skuteční nadšenci.

V současnosti se znovu vrací do chatů původní obrázkoví smajlíci, ke kterým vznikly i jejich animované varianty. Mrkající obličeje tak nacházíme ve stále větším počtu zpráv. Až jde z toho jednomu hlava kolem .

Více v odkazu.

Zdroj: http://www.bo­lehlav.cz/smaj­lici.php