annas

Slyšeli jste o tom, že se na svátek Památky zesnulých čili dušiček nemají na hrob klást umělé květiny? Proč asi?

Nejlepší odpověď
hanulka11

V zemích s křesťanskou tradicí je zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí.

Projdeme-li se v těchto dnech po jakémkoliv hřbitově zjistíme, kolik z nás snad jen z nevědomosti, nebo ztráty povědomí o původním významu této tradice, ignoruje víru ve věčný život a přináší na hroby papírové a umělé květiny. Cože? Že umělé déle vydrží? Ano, to je pravda, ale věčně? Kdo vlastně zavinil, že se tak málo v reinkarnaci, ve znovuzrození, věří a kdo vlastně popřel její existencí? Představte si, že sama katolická církev. To bylo tak:

Původně byla reinkarnace nedílnou součástí a významnou složkou křesťanského výkladu a podstatnou součástí křesťanské víry. Také Ježíš Nazaretský učil o znovuzrození a mnoho církevních učitelů pohlíželo na znovuzrození jako na něco samozřejmého. Tohle je dokázáno v mnoha spisech a mnoho spisovatelů a vědců došlo k závěru, že znovuzrození je prakřesťanská nauka. Např. velice známí církevní učitelé Origines nebo Rufinus, kteří žili ve druhém až třetím století našeho letopočtu učili reinkarnaci s velkým přesvedčením; měli k dispozici ještě původní rukopisy bible v řeckém a hebrejském jazyce.

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-pamatka-zesnulych.html

Další odpovědi
anonym

Zrovna dnes mi volala sestra : " To az uvidis , co tam teta zase dala !! "
Kazdorocne resime dilema : Sestra se krasne stara o hrob , dava cerstve kvetiny , kvetinace … a pak prijede jednou za rok teta , namrska tam nejake umele silenosti …
Ja vzdycky rikam , ze nechci hrob uz jen z toho duvodu , ze kdyz si pomyslim , ze by mi tam nekdo na me dal neco umeleho .. brrr.
Radsi tyden cerstve , pak to zmrzne , vyhodime a i jehlici umi byt krasne … jen ne nic umeleho.
Tetu chceme pochopit , je to pamatka nasim rodicum , ale i kdyz ja mam klapacku dost velkou , tohle vyresit neumim.:-) -iv-

dudu

Musím se přiznat, že jsem otázkou docela zaskočen. Dlouhá léta pečujeme o dvě hrobky, které jsou jen dílem osázeny rostlinami živými. V tuto dobu pak zde klademe kytice, věnečky a koše, které kupujeme a nebo je manželka s něžností jí vlastní vyrobí z živých, sušených i umělých komponentů a přiznávám, že dodnes jsme přitom neměli žádné výčitky ani zábrany. Také jsem zastáncem vzpomínat na svoje bližní v pokoře a poklidu z domova, než ostentativně a často postávat na hřbitově.

johana 56

Dávám jedině živé,nejen v tento čas.

vagra

Jedině živé květiny, položené v tento čas na hrob, zajišťují podle křesťanských tradicí, nebožtíkům možnost věčného života.
Děje se tak většinou formou převtělení, reinkarnace.
Říká se, že umělé květiny, touto schopností rozhodně nedisponují.....

Drap

Důvody již byly objasněny, mě nejvíce vadí ty umělotiny jako takové. Snažím se všem vysvětlit i to, že je v tom odraz úcty k těm nebožtíkům. Pokud to neni nutnost tak nechci nic umělého.

Jikra

Samozřejmě že máte všichni pravdu ale je třeba si také uvědomit že je rozdíl mezi tím když máte hřbitov v místě bydliště kam můžete chodit prakticky každý den a nebo na druhém konci republiky kam se dostanete s bídou na Velikonoce a Dušičky.Jistě víte jak po týdnu vypadá řezaná květina nebo květina ve květináči bez možnosti zalévání.
Takže umělé květiny vypadají podstatně lépe než nějaké uschlé chroští nebo roští,jak je libo.Navštěvuji hřbitov každý týden a stačí se jen trochu porozhlédnout po těchto málo navštěvovaných hrobech jak je to děsný když se tam valejí ty uschlá torza kdysi krásných živých květin .Proto já osobně ty umělé neodsuzuji.