Kelt

Slyšel někdo o mnemotechnické pomůcce Kamenná pec? A při jaké příležitosti?

Setkali jste se už s tímto pojmem, jako mnemotechnickou pomůckou? Nepochybuji, že asi každý ví o co jde, ale kdo zná, kde se tato mnemotechnická pomůcka používá? Možná pomůže kategorie. Ale spíš si myslím, že tato otázka zůstane bez konkrétní odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Mnemotechnickou ppmůcku Kamenná pec jsem slyšela, msuela jsem si ji ale „oprášit“. Je to velmi složité. Kamenná pec souvisí s překladem Bible z hebrejštiny e do češtiny Biblé kralické. Jde o tzv. alefbet., Výklad znaků, které se píší jinak a mají víc významů.

U znaku Kaf se poprvé setkáváme s tzv. KAMENNOU PECÍ. To
není kabala, ale pouze mnemotechnická pomůcka, jak si zapamatovat
všechny znaky s dvojitou formou zápisu. První (zprava) je vždy uveden
klasický znak, za ním (směrem doleva) jeho tzv. KONCOVÁ forma.
Tradice má své vysvětlení, proč tyto znaky přijímají i koncovou nebo
chcete-li konečnou formu.

“Kamenná pec” = znaky K-M-N P-C, neboli Kaf-Mem-Nun-Pe-Cade mají
dvojí způsob zápisu. Na začátku a uprostřed slova se píší jinak než na
konci. Nejsnadnější pomůckou pro jejich identifikaci je to, že všechny
koncové formy mají hodně protažené svislé břevno.

Jako sloveso znamená Kaf v doslovném překladu “působit dlaní”
tj. vyvíjet tlak, působit silou, působit násilí ale také uvádět v platnost. To
vše boží dlaň skutečně vykonává a to prostřednictvím tóry, která vstoupila
v platnost na Sinai, což je kopec tvaru obrácené dlaně.

Číselná hodnota znaku Kaf odpovídá dvaceti. Za dvacet
stříbrných byl do Egypta svými bratřími prodán Josef. Ježíšova cena byla o
deset stříbrných vyšší. Tradice (byť židovská) neřeší ani tak sumu
samotnou, jako její symboliku: Josef byl i v okamžiku svého prodání do
otroctví v dlani b-ží, aby mohl včas ze svých dlaní – řízených ovšem Hspodinem
(sny a jejich výklad) – nasypat dostatek obilí do dlaní
hladovějícího Egypta i svých semitských příbuzných. Tak bylo totiž
Josefovo poslání vyryto v dlani H-spodinově. Třicítka symbolizuje lilmud -
učení. Jakoby Ježíšova “cena” zase symbolizovala poslání – přinést učení
(zákon, nový) i mezi “pohany” a připomenout Židům, co dělají špatně…

Tak jsou vysvětleny i další symboly, uvádějí význam bilblických čísel a pojmů – mem = čas a čtyřicítka.

Snad pro informací stačí.