Miroslavst

Sluneční-elektrovoltaická elektrárna, jak to vlastně funguje?

Jak vlastně funguje ten panel sluneční elektrárny?
Jako chápu, že dopadající světlo je proměňováno na el. energii. Ale to z toho jednoho panelu jde jako 230V a např. 100W a pokud se paraelně zapojí, tak víc watů nebo z toho jde třeba jen 50V a sériově se to spojí do těch 230V?
Pokud bych nedodával do sítě, stačily by mi třeba domů 3 panely? Nebo nevím jak to chápat.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nominální výkon jednoho moderního panelu v současné době je kolem 200 W. Záleží ale na intenzitě světla a slunečního záření. Takže ostrovní systém musí být realizován přes akumulátory. Dále je třeba příslušný měnič. Napěťový výstup z panelu je cca 15–30 V.
Vše potom musí být dimenzováno na takový výkon jaký příkon požadujete. Čím větší výkon tím větší pořizovací cena.
Cena jednoho panelu je 15 – 20 k + akumulátory + měnič, konstrukce a nějaké drobnosti.
Takže dodáváním jenom pro vlastní potřebu to nezaplatíte. Potřebujete k tomu ty dotace od dalších nebohých spotřebitelů el. energie a ty získáte pouze dodáváním do sítě.
Ostrovní systém má smysl pouze tam kde chcete mít nějaký malý zdroj el. energ. a není přípojka.

Kalkulace od oka !!

Dejme tomu, že získám 1 kW denně.
Při dnešní ceně cca 5 Kč za 1 KWh ušetřím za měsíc cca 150 Kč to jest za rok 1800 Kč.
Bude-li pořizovací cena ostrovního systému
54 000 zaplatí se mi investice za 30 let a to není ani životnost toho panelu.
Cena el. energie sice poroste, ale pořád to investici nezaplatí v nějaké přijatelné době.

Prostě stále potřebuji ty ostatní spotřebitele aby mně to zaplatili a ještě jsem bohatě vydělal.

Další odpovědi
anonym

bud ztoho panelu jde 12 nebo 24v a spojí se do série a nabíjí se stím baterie,a baterie jsou napojené přes střídač který to mění na 230v a ano 3 panely ti budou stačit

verka

Čím víc lidí si pořídí panely, tím nás méně zbyde na placení Čezu! Tak nás v tom snad nenecháte.