Avatar uživatele
Miroslavst

Sluneční-elektrovoltaická elektrárna, jak to vlastně funguje?

Jak vlastně funguje ten panel sluneční elektrárny?
Jako chápu, že dopadající světlo je proměňováno na el. energii. Ale to z toho jednoho panelu jde jako 230V a např. 100W a pokud se paraelně zapojí, tak víc watů nebo z toho jde třeba jen 50V a sériově se to spojí do těch 230V?
Pokud bych nedodával do sítě, stačily by mi třeba domů 3 panely? Nebo nevím jak to chápat.
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4967 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Nominální výkon jednoho moderního panelu v současné době je kolem 200 W. Záleží ale na intenzitě světla a slunečního záření. Takže ostrovní systém musí být realizován přes akumulátory. Dále je třeba příslušný měnič. Napěťový výstup z panelu je cca 15–30 V.
Vše potom musí být dimenzováno na takový výkon jaký příkon požadujete. Čím větší výkon tím větší pořizovací cena.
Cena jednoho panelu je 15 – 20 k + akumulátory + měnič, konstrukce a nějaké drobnosti.
Takže dodáváním jenom pro vlastní potřebu to nezaplatíte. Potřebujete k tomu ty dotace od dalších nebohých spotřebitelů el. energie a ty získáte pouze dodáváním do sítě.
Ostrovní systém má smysl pouze tam kde chcete mít nějaký malý zdroj el. energ. a není přípojka.

Kalkulace od oka !!

Dejme tomu, že získám 1 kW denně.
Při dnešní ceně cca 5 Kč za 1 KWh ušetřím za měsíc cca 150 Kč to jest za rok 1800 Kč.
Bude-li pořizovací cena ostrovního systému
54 000 zaplatí se mi investice za 30 let a to není ani životnost toho panelu.
Cena el. energie sice poroste, ale pořád to investici nezaplatí v nějaké přijatelné době.

Prostě stále potřebuji ty ostatní spotřebitele aby mně to zaplatili a ještě jsem bohatě vydělal.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

bud ztoho panelu jde 12 nebo 24v a spojí se do série a nabíjí se stím baterie,a baterie jsou napojené přes střídač který to mění na 230v a ano 3 panely ti budou stačit

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
verka

Čím víc lidí si pořídí panely, tím nás méně zbyde na placení Čezu! Tak nás v tom snad nenecháte.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda