kumajirou

Složitý problém s depresivním přítelem. Prosím pomozte

Dobrý den, můj problém bude poměrně rozsáhlý a myslím, že i docela ojedinělý. Mám dlouholetého ( (téměř celoživotního) kamaráda. Taková ta duše, které můžete říct naprosto cokoli, chodíme do kina, do knihovny, na koncerty, … Beru ho jako opravodvého kamardáa, jako člena rodiny. Na neštěstí je psychicky nevyrovnaný. Některé dny jsou v pohodě, bavím se s ním jako s „normálním“ člověkem. Jindy propadne do depresí. To jsem pak pro něj oporou a myslím, že se mi ho z toho docela pomáhá dostat. Vidíme se vlastně denně. Asi před rokem se to vyhrotilo, když jsem měla odjet (a taky odjela) na 6 týdnů do zahraničí. Nesl to hodně špatně a já se s ním na jeho naléhání (psychické, ne fyzické) vyspala. Přitom jsem ho upozornila na to, že nechci, aby se tím něco mezi námi změnilo. Druhý den jsem odlítala. Po návratu na mě čekal úplně jiný člověk. Byl na antidepresivech, pomáhal si i alkoholem. Nemohla jsem ho poznat,úplně to vzdal. Teď již chodí k psychologovi a vysadil i prášky, změna k lepšímu je ohromná. Od té doby jsme spolu nespali a ani se o tom nezmínil, prostě jako dřív. Problém je, že je to jen můj kamarád, na kterým mi ale ohromně záleží. Chci mít normální vztah s nějakým (jiným) mužem, časem založit rodinu, odstěhovat se. Ve všem mi brání jen on. Bojím se odjet jen na víkend, aby se jeho stav znova nezhoršil a on neupadl do depresí jako před mým odjezdem. Záleží mi na něj tak, že kvůli němu nevedu život tak jak bych chtěla. Nemám například trvalého partnera, nenašla jsem ještě nikoho, kdo by to dokázal pochopit a tolerovat (jak jsem psala, s kamarádem se vidím prakticky denně, je na mě patologicky závislý, při mé delší nepřítomnosti – v řádech dnů – nasadí antidepresiva ) Jsem již zoufalá. Bojím se cokoli změnit ze strachu, že ho tím psychicky odrovnám úplně. Ale on mě tím ničí. Těmi depresemi, slzami, … Věřím, že není nic hrané (mluvila jsem s jeho psycholožkou). Při největších depresích se mi svěřuje, že někdy pomýšlí na sebevraždu. Jenže já s ním nechci být svázaná celý život. PS: s jeho psycholožkou jsem mluvila, ale chci názor i vás, ostatních lidí, kteří například rodinu mají nebo podobný případ zažili. Děkuji za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
badisko

Je od tebe hezke ze mu chces pomoct ..ale bylo by hloupe a nelogicke pomahat dlouhodobe naukor vlastniho stesti …
Pen at zobe pilule a chodi k psychiatrovi­..jenze v tomto si bude muset pomoct predevsim sam …nastin mu jak to vsechno je a jak jsi to napsala tady …kazdeho spasit nemuzes …idyz je to tvuj dobry kamarad tak pomahej jen do doby kdy to bude pro tebe unosne …jinak misto jednoho zniceneho cloveka budou dva ..
vim ze to bude znit hnusne …ale ja to tak vidim …

Další odpovědi
fcoop

Nikdo,kromě profesionála vám „správně“ neporadí. A i pak bude rozhodnutí jen na vás.

Linka důvěry – tel. 222 580 697
Modrá linka důvěry – tel. 549 241 010
internetová poradna: help@modralinka.cz

mojitek

Jste dobrák a bohužel ON to ví a využívá toho.Sama tohle nezvládnete,a ani se o to nepokoušejte,nemáte na to prostě(to neberte jako urážku ale jako holý fakt). Ten člověk potřebuje zdatného a vytrvalého psychiatra. Ustupováním takovému člověku ničemu nepomůžete,bude Vás dál týrat-ale on to tak nevidí,a to je na tom to hrozný.Ustupujete mu hodně-to je sice hezký,ale pokud je to jen jednostranný,tak pryč toho.Přijdete na to dřív nebo později..

marci1

Nemůžete žít život na základě citového vydírání. Pomáháte mu na úkor svého zdraví, za nějakou dobu byste i Vy upadla do depresí. Není to jednoduché, ale jediná rada je : přestat se s ním stýkat, zrušit i všechny kontaky přes telefon, počítač ap. ☹

pizlicka

bohužel,je to tak.i ja byla odolny jedinec,ktery takto pomahal,myslela jsem si,jak jsem silna,az jsem se totalne necekane zhroutila jak fyzicky,tak psychicky.vy to pochopite,az se zhroutíte a nebudete schopna pomoci.nemyslete si,ze jste něco víc,nez odborník.