NikaXver

slovotvorný rozbor u slov: poradenství, povolání, zaměstnání

Nejlepší odpověď
annas

Proč jste doplňující informace nevložil k otázce? Napsal jste novou otázku, tam jsem vysvětlovala zbytečně, protože ji někdo smazal. Proto budu stručná.

Jen upřesňuji to, co máte majít.

Slovotvorný rozbor = najít slovotvorný základ, tj. část slova bez koncovky (kmen, kořen), ke které se připojuje slovotvorná přípona.
Základem může být kmen, kořen, kořen s předponou nebo kořen s kmenotvornmou či slovotvorou příponou.

Další pojem slovo základové – slovo, od kterého se tvoří slovo odvozené.

Z morfologického rozboru si najděte slova základová – vytvořila jsem slovotvornou řadu.

po-rad-en-ství – po-rad-na – po-rad-a – po-rad-it – rad-it
po-vol-á-ní – po-vol-at – vol-at
za-měst-ná-ní – za-měst-na-ný – za-měst-na-t

Další odpovědi
Kelt

Jedná se o podstatná jména – substantiva středního rodu , tedy neutra, vzor stavení.
Neexistují, že si na ně nemůžeš sáhnout, jsou odvouzena od sloves -
Poradenství – poradit, porada, radit, rada atd.
Povolání – povolat, volat, volání …
zaměstnání – zaměstnat, vměstnat – dostat se někam, stejně zaměstnat – město
A když chceš ještě podrobněji, tak si dej tyto výrazy do vyhledávače.