kurec

Slovo tenisky není odvozeno od slova tenis?

To co vidím pod označením tenisky opravdu nevypadá jako něco s čím by se dalo hrát tenis

Nejlepší odpověď
annas

Upřesním původ z Rejzkova Etymologického slovníku.

tenis, tenisový, tenista, tenistka, teniska – odvozená slova, která nějak souvisejí s tenisem,

Tenisky, lehká plátěná obuv, byla původně používaná pro hru tenis. .

„Z angl. (lawn) tennis (lawn=‘trávník’) ze střangl. tenetz, jež se vykládá z fr. tenez ‘držte, mějte’, což je 2 .os. pl. imp. od tenir ‘držet, mít’ z lat. tenēre ‘držet’. Tímto zvoláním upozorňoval hráč svého soupeře při svém podání.“

Z toho plyne, že původ slova je z latiny, převzala je francouzština, z ni angličtina a k nám se slovo dostalo z angličtiny.

Další odpovědi
Drap

No, a vidíš, kdysi se s tím tenis hrával.

Edison

Teniska: Ženský tvar podstatného jména tenista. Tak… a teď si to přeber…

P.S: Jasně… to je tenistka… 😁

Ale tenisky býbaly opravdu sportovní boty na tenis. Pak zevšeobecnělo a říká se tak vícero druhům sportovní obuvi, většinou s hladkou podrážkou. Pak tu máme kopačky, tretry…

marci1

Teniska- lehká nízká plátěná obuv (obyčejně bílá) s gumovou podešví, používaná při sportu. Původně se tenisky používaly při tenise, dnes se tak říká sportovní obuvi s hladkou podrážkou. 🙂

ivzez

A máte pravdu:
Tenis se opravdu nehraje S teniskami.

Hraje se v teniskách tenisovou raketou
a tenisovým míčkem (bez předložky!)
na tenisovém hřišti (kurtu) se soupeřem
(případně ve dvouhře i se spoluhráčem).