BELA81

Slovo jako by a jeho synonymum.Nenašla jsem nikde.Např.Jako by se zasnil,jako by nad něčím přemýšlel.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o věty v podmiňovacím způsobu., tedy s kondicionálem. Jako by je úspornějším (a vývojově starším) vyjádřením místo jako kdyby. Neuvádí se přesné údaje, naznačuje se, jak se věci mají, jak mluvčímu připadají, jaké se zdají být. atd.

Pokud použijeme tvar jakoby, nejde o kondicionál, ale vyjádření přibližnosti, jakéhosi přirovnání.

Příklady: loď se jakoby vznášela x loď jako by se vznášela. Psaní slouží k rozlišení významu. Mluvčí vidí, že se loď vznáší x nezná důvod, je to jen jeho domněnka.

Takže další možnost při užití kondicionálu jako kdyby.

rockodlak .

Zdánlivě se zasnil a vypadal, že na něčím přemýšlel.