tony2412

slovo bzíkat

Co je to bzíkat?Pamatuju s,když jsem byl malej a přišel jsem domů,tak táta se ptal kde jsem zase bzíkal,je mi jasný,že se ptal kde jsem byl,ale zajmá mě odkud to slovo pochází…

Nejlepší odpověď
annas

Bzikat jako slabě bzučet, povídat, střečkovat..V jakém významu otec použil, víte sám. Přenesený význam se může lišit regionálně.

Jinak je to staročeské slovo – bzikat, bzikavka. Stejné je polské bzikać, slovinské bzīkati. Vytvořeno od zvukomalebného bz, stejně jako bzučet. Jde tedy o slovo zvukomalebné – napodobení bzukotu střečků.

Původní význam přenesný do polštiny = podivínství, potřeštěnost. Ve slovinštině = . stříkat.

V. Machek: Etymologický slovník

Další odpovědi
mosoj

Na venkově bylo slovo bzíkat spojeno s domácím dobytkem ( samicemi) ve stejném významu jako mrouskání u koček.