We

Jak vypočítat slovní úlohy níže?

Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat, jak bych mel vypocitat slovni ulohy (reseni a vypocet):

1. úloha
Na nákladním autě byly naloženy dva typy sudů, větší o hmotnosti 50 kg a mensi o hmotnosti 20 kg.
Celkem bylo na nákladním autě naloženo 120 sudů a jejich hmotnost by byla dohromady 3.300 kg
úkoly: Vypočtěte, kolik větších sudů bylo celkem naloženo na nákladním autě.
určete v kg součet hmotností všech menších sudů naložených na autě
2. úloha
Paní Mlsná koupila v cukrárně právě 6 věnečků a 4 větrníky. Za celý nákup zaplatila 268Kč, za věnečky zaplatila dohromady o 20Kč více než větrníky
úkoly: O kolik Kč je drazsi jeden vetrnik než jeden věneček?
a, o 5 Kč b,o 6Kč. c, o 7 Kč. d, o 8 Kč. e, o jiny počet Kč
3)úloha
V každém sáčku je stejný počet bonbónů. Ve třetině sáčků jsou jen jahodové bonbóny. V každém ze zbylých 140 sáčků je třetina bonbonu, polovina citronovych a zbytek pomerancovych, Jahodových bonbonu je ve všech sáčcích dohromady 1 400.
úkoly: Určete celkový počet sáčků s bonbony.
Určete celkový počet pomerančových bonbonu ve všech sáčcích.
To je všechno, budu strasne moc rad za vasi rychlou odpoved! Doufám, ze to bude spravne, protoze si s tim vubec nevim rady a furt to zkousim a nejak to nejde. Byl bych nehorazne rad, kdybyste mi napsal reseni a celkovy vypocet. Dekuju strasne moc a preju prijemny den.

Odpovědi
quentos

Když už chci poradit, aspoň zadání pozorně opíšu!!! „Třetina bonbonu“ je něco úplně jiného než „třetina bonbónů“.

Všechny uvedené úlohy lze řešit soustavou dvou rovnic o dvou neznámých.
Napovím soustavu pro první úlohu, další se dělají velmi podobně.
Počet 50kilových sudů si označme x, 20kilových y. Podle zadání platí, že:

50× + 20y = 3300 (počet kilogramů)
x + y = 120 (počet sudů)

… předpokládám, že soustavy rovnic o dvou neznámých řešit umíte.

orwell

Tak v 1. úloze si označ počet větších sudů jako neznámou např. m a menších jako n. Kolik jich je dohromady víš. Ty větší mají dohromady hmotnost 50m a ty menší 20n. Celkovou hmotnost taky znáš. Sestavíš dvě rovnice o neznámých m, n a řešíš. Zbytek je už legrace.
V 2. úloze si označ cenu jednoho věnečku např. x a cenu jednoho větrníku y. Kolik kterých zákusků koupila víš ze zadání a celkovou cenu znáš rovněž, takže sestavit rovnici o dvou neznámých x, y by neměl být problém. Druhá rovnice je určena rozdílem ceny všech zakoupených větrníků a všech věnečků, při čemž víš, že se tento rozdíl rovná 20 Kč. Soustavu rovnic vyřešíš a určit rozdíl y – x taky určitě umíš.
Ve 3. příkladu ti asi něco chybí. Řekl bych, že v textu mělo být: „V každém ze zbylých 140 sáčků je třetina bonbonů jahodových, polovina citronovych a zbytek pomerancových.“ Jinak mně to moc nedává smysl, má-li být ve všech sáčcích stejný počet bonbonů. To bych potom věděl, jak na to.