MasterGames

Poradíte, jak je to se slovesy neplnovýznamovými?

Slovesa neplnovýznamová (pomocná)

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Slovesa neplnovýznamová (pomocná)- sama nemají plný věcný význam a potřebují doplnit jiným plnovýznamovým slovesem. Slovesa neplnovýznamová (pomocná) můžeme dále rozdělit na: způsobová, pomocná, sponová a fázová.
Ale například sloveso muset má plný věcný význam, podle SSČ a SSJČ to znamená, že slovesný děj se jeví mluvčímu jako nutný vzhledem k něčemu, takže to plný věcný význam má a v jednom článku čtu, že sloveso muset nemá plný věcný význam, tak jestli byste mi to mohl někdo objasnit, prosím.

Nejlepší odpověď
annas

"Neplnovýznamová slovesa sponová, modální a fázová jsou zvláštní skupinou sloves.
Slovesa sponová
<<být, bývat, stát se, stávat se>>

Slovesa sponová ve funkci přísudku způsobují to, že jako přísudek musíme označit i jméno, ke kterému se tato sponová slovesa váží, např.:
Byl to velký učitel.
Dostat se na druhou stranu je nebezpečné.

Slovesa modální
<<muset, moci, chtít, smět, umět, …>>

Slovesa fázová
<<začít, začínat, přestat, přestávat>>
U sloves modálních a fázových musíme jako přísudek označit také infinitiv, ke kterému se tato slovesa váží, např.:
Musel se to naučit.
Přestával snažně kouřit"
http://jefftom­.blog.cz/0702/spo­nova-modalni-a-fazova-slovesa

--
Např.
Sloveso být může být i plnovýznamové – existovat. – nikdo není, kdo by mu poradil = neexistuje nikdo…

Sloveso muset podle SSJC – " musiti, museti (s inf.) sloveso způsobové (modální) vyjadřující . povinnost uskutečnit, uskutečňovat děj vyjádřený slovesem v infinitivu; být povinen, nucen, mít povinnost: atd."

Špatně jste si přečetl definici – sloveso má význam s infinitivem., je modální, tedy vyjadřuje postoj mluvčího ke skutečnosti.

Když řeknu, že chlapec má povinnost, tedy musí… chybí – co musí?

Opakuji, zřejmě jste špatně pochopil.

Těžko se vysvětluje písemně.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=muset

Další odpovědi
Edison

Mmmmm… A co my s tím?

MasterGames

A co slovesa pomocná.

MasterGames

@annas A co slovesa pomocná ?

annas

Máte to v odkazu, který jsem vložila – je na konci odpovědi.

„Neplnovýznamová slovesa sponová, modální a fázová jsou zvláštní skupinou sloves“.

annas

Co chcete vědět?

Napsala jsem vám, že slovo být je pomocné, ale může být i plnovýznamové.

Nejčastěje je to sloveso být – používá se v minulém čase, budoucím čase u slovese nedokonavých spolu se slovesem plnovýznamovým. Jde o vlastní pomocná slovesa.

přišel jsem,. budu pracovat.

Vše o slovesech v odkazu.

https://www.pra­vopisne.cz/2012/02/­pravidla-slovesa/