lensen

Slovenská firma BIB Services s.r.o.,po mě pořád vyžaduje zaplacení částky zhruba 140 euro,MÁ S TÍM NĚKDO ZKUŠENOST?

Jde o to že pořád vyhrožují exekucí,já žádnou smlouvu nepodepsal,udájně se jsem se registroval na jejich stránkách,pora­dí někdo?

Nejlepší odpověď
anonym

Slovenská společnost BIB Services, s.r.o., opakovaně pod výhružkou exekucí a žalob tlačí tisíce Čechů k zaplacení několika desítek eur za registraci na internetových stránkách provozovaných seychelskou společností Online Investment Group Ltd. A to přestože smlouva na webu ve většině případů vůbec nevznikla. Před několika dny začala BIB Services znovu rozesílat e-mailové výzvy, aby lidé do 14 dnů údajný dluh zaplatili, jinak pošle k soudu návrh na vydání platebního rozkazu. Rada právníků ovšem zní vůbec nereagovat a nic neplatit, dokud nepřijde dopis přímo od soudu. Teprve pak by bylo vhodné reagovat.

„Výzvy jsou napsané tak, aby si méně pozorní lidé mysleli, že pohledávka už je u soudu, a že musejí zaplatit. A někteří lidé bohužel psychickému nátlaku podlehnou,“ říká Tomáš Večl z Evropského spotřebitelského centra (ESC), na které se obracejí stovky lidí s žádostí o radu, jak postupovat. ESC se zabývá spory českých spotřebitelů s prodejci z jiných zemí EU a o tomto problému ví díky partnerským centrům v jiných členských státech EU. Pochybný projekt tzv. webových pastí totiž běží i jinde v Evropě, např. Dánsku či Německu.

„Firma založí stránku s jinak volně dostupným obsahem, například s informacemi o fotbalovém mistrovství nebo volně šiřitelným softwarem, a na titulní straně nabídne možnost soutěžit o drahou elektroniku. Pár měsíců poté, co návštěvník webu do soutěžního formuláře vyplní své osobní údaje, mu přijde e-mail, že se na daných stránkách zaregistroval a za dvouleté členství musí dle smluvních podmínek zaplatit třeba 60 eur,“ popisuje Tomáš Večl a upozorňuje: „Smlouva ale ve většině případů platně nevznikla. Webové stránky jsou tvořeny záměrně klamavým způsobem a protože zákon tyto tzv. nekalé obchodní praktiky zakazuje, nemohou vést ke vzniku platné smlouvy. Při registraci mohou být navíc velmi snadno zneužity osobní údaje třetí osobou a nezřídka ji provádějí také děti bez plné způsobilosti k právním úkonům.“

Částky ve výši zhruba 50–100 eur vymáhá společnost BIB Services, s.r.o., v zastoupení společnosti Online Investment Group údajně registrované na Seychelách. Druhá jmenovaná „firma“ byla vytvořena jako následník slovenských společností Web Content a Pro Content, které s těmito praktikami na Slovensku začínaly. Díky jazykové blízkosti se cílem nekalých praktik stali i čeští uživatelé internetu. Evropské spotřebitelské centrum pomáhá a radí spotřebitelům ve sporech s prodejci zboží a služeb z jiných zemí EU, Norska a Islandu. Síť 29 Evropských spotřebitelských center je zřizována Evropskou komisí a členskými státy, česká kancelář působí při České obchodní inspekci. Více na www.coi.cz/esc.

rikyna

Já mám ten samý problém, prý jsem si něco stáhla z jejich stránek a chtějí po mě platbu snad za rok. Ani nevím, jestli jsem ze Slovenských stránek něco stahovala. Jak to dokážou v případě, že jo? Vyhrožují mi soudem. Už asi 3/4 roku.