Avatar uživatele
lensen

Slovenská firma BIB Services s.r.o.,po mě pořád vyžaduje zaplacení částky zhruba 140 euro,MÁ S TÍM NĚKDO ZKUŠENOST?

Jde o to že pořád vyhrožují exekucí,já žádnou smlouvu nepodepsal,udájně se jsem se registroval na jejich stránkách,pora­dí někdo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Bičiště, Ronie před 4695 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Slovenská společnost BIB Services, s.r.o., opakovaně pod výhružkou exekucí a žalob tlačí tisíce Čechů k zaplacení několika desítek eur za registraci na internetových stránkách provozovaných seychelskou společností Online Investment Group Ltd. A to přestože smlouva na webu ve většině případů vůbec nevznikla. Před několika dny začala BIB Services znovu rozesílat e-mailové výzvy, aby lidé do 14 dnů údajný dluh zaplatili, jinak pošle k soudu návrh na vydání platebního rozkazu. Rada právníků ovšem zní vůbec nereagovat a nic neplatit, dokud nepřijde dopis přímo od soudu. Teprve pak by bylo vhodné reagovat.

„Výzvy jsou napsané tak, aby si méně pozorní lidé mysleli, že pohledávka už je u soudu, a že musejí zaplatit. A někteří lidé bohužel psychickému nátlaku podlehnou,“ říká Tomáš Večl z Evropského spotřebitelského centra (ESC), na které se obracejí stovky lidí s žádostí o radu, jak postupovat. ESC se zabývá spory českých spotřebitelů s prodejci z jiných zemí EU a o tomto problému ví díky partnerským centrům v jiných členských státech EU. Pochybný projekt tzv. webových pastí totiž běží i jinde v Evropě, např. Dánsku či Německu.

„Firma založí stránku s jinak volně dostupným obsahem, například s informacemi o fotbalovém mistrovství nebo volně šiřitelným softwarem, a na titulní straně nabídne možnost soutěžit o drahou elektroniku. Pár měsíců poté, co návštěvník webu do soutěžního formuláře vyplní své osobní údaje, mu přijde e-mail, že se na daných stránkách zaregistroval a za dvouleté členství musí dle smluvních podmínek zaplatit třeba 60 eur,“ popisuje Tomáš Večl a upozorňuje: „Smlouva ale ve většině případů platně nevznikla. Webové stránky jsou tvořeny záměrně klamavým způsobem a protože zákon tyto tzv. nekalé obchodní praktiky zakazuje, nemohou vést ke vzniku platné smlouvy. Při registraci mohou být navíc velmi snadno zneužity osobní údaje třetí osobou a nezřídka ji provádějí také děti bez plné způsobilosti k právním úkonům.“

Částky ve výši zhruba 50–100 eur vymáhá společnost BIB Services, s.r.o., v zastoupení společnosti Online Investment Group údajně registrované na Seychelách. Druhá jmenovaná „firma“ byla vytvořena jako následník slovenských společností Web Content a Pro Content, které s těmito praktikami na Slovensku začínaly. Díky jazykové blízkosti se cílem nekalých praktik stali i čeští uživatelé internetu. Evropské spotřebitelské centrum pomáhá a radí spotřebitelům ve sporech s prodejci zboží a služeb z jiných zemí EU, Norska a Islandu. Síť 29 Evropských spotřebitelských center je zřizována Evropskou komisí a členskými státy, česká kancelář působí při České obchodní inspekci. Více na www.coi.cz/esc.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
rikyna

Já mám ten samý problém, prý jsem si něco stáhla z jejich stránek a chtějí po mě platbu snad za rok. Ani nevím, jestli jsem ze Slovenských stránek něco stahovala. Jak to dokážou v případě, že jo? Vyhrožují mi soudem. Už asi 3/4 roku.

před 4661 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek