Slovani,meli remeslo Brtnictvi a Bobrovnictvi.Co to je a k cemu to potrebovali?

Nejlepší odpověď
annas

Brtník – lesní včelař. Zpočátku měly včely v dutinách stromů vytvořených přírodou. Postupem doby začaly tyto dutiny vyrábět uměle. Brtník pochopil, že velkým nepřítelem včel je zima. Tak vznikl „zátvor“ uzavírající přístup do brtě. Medové plásty vyřezával specielním brtným nožem. Stromy s brtěmi byly označovány víchou slámy a tato označení se považovala za nedotknutelná a jejich poškození, nebo sejmutí se trestalo až useknutím ruky. Toto včelaření se udrželo u nás až do 16. století.

Bobrovnictví
Bobrovníci tvořili specializovanou skupinu obvykle knížecích pomocníků, kteří se specializovali na práci s bobry. Stavěli si přechodná obydlí u řek v místech, kde žilo větší množství bobrů, na které dohlíželi, hlídali je před pytláky a predátory a také lovili. Bobří kůže patřily k cenným předmětům obchodu. Z bobřího ocasu se také získávala substance považovaná za léčivou. Názvy míst, kde tito bobrovníci sídlili přešly někdy i do názvů místních.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Y1FeS­nYW-YMJ:www.navychod­.cz/articles.php%3Fid%3D­643071d2-8e21-11df-aa30-00304830bcc4+­bobrovnictv%C3%AD+%C5­%99emeslo&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
anonym

V lesních oblastech se pěstovalo brtnictví – nejen sběr medu a vosku z brtí lesních včel, ale již přímo cílevědomý chov. O bobrovnictví nic nevím.

dudu

Odpověď paní Anny bych chtěl doplnit o informaci, že na blanensku se nachází obec Brťov – jméno po brtech,přirozených úlech.
První psaná zmínka o obci je r. 1399 -Náhrad z Blanska zde měl 18 lánů a hospodu. Později obec náležela k černohorskému panství, kde je o ní zmínka r. 1549.
Přifařena a přiškolena byla obec Brťov do Bořitova.. Je psáno, že desátek faráři činil 30 měr pšenice, 45 měr ovsa, 14,5 mázů másla a 87 vajec.