annas

Slova, slova, slova – pouhé plané řeči místo náležitého jednání, činu, jsou jen slova. Váží víc činy než slova?

Podle Shakespearova Hamleta – originál v odkazu.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=zPMtDwA­AQBAJ&pg=PA79&­lpg=PA79&dq=Ham­let:+Slova,+slo­va,+slova.+/+Po­lonius:+%C4%8Ce­ho+se+dot%C3%BDkaj%C3%AD­?/+Hamlet:+Ona+se+ne­dot%C3%BDkaj%C3%AD­.+/+Polonius:+Mys­l%C3%ADm,+o+%C4%8De­m+ta+kniha+je,+prin­ci?+/+Hamlet:+O+pom­luv%C3%A1ch,+pa­ne.&source=bl&ot­s=R2r2lDZlqk&sig=AC­fU3U05zIBYCpqfTSVreq5Nyt­j9Dti2hA&hl=cs&sa=X&ved=­2ahUKEwjOspnC5tbhA­hUkt3EKHawdCWAQ6A­EwAHoECAUQAQ#v=o­nepage&q=Hamlet%3A%20Slo­va%2C%20slova%2C%20slo­va.%20%2F%20Po­lonius%3A%20%C4%­8Ceho%20se%20do­t%C3%BDkaj%C3%AD%3F%2F%2­0Hamlet%3A%20O­na%20se%20nedot%C3%BDkaj­%C3%AD.%20%2F%20Po­lonius%3A%20Mys­l%C3%ADm%2C%20o%20%­C4%8Dem%20ta%20kni­ha%20je%2C%20prin­ci%3F%20%2F%20Ham­let%3A%20O%20pom­luv%C3%A1ch%2C%20pa­ne.&f=false

1. „Přece moc slov nespočívá v tom, že je jich moc?“ Václav Dušek

https://citaty­.net/autori/va­clav-dusek/?page=2

2. Není někdy těžší vážit slova než vážit třeba slona?
„Vždyť slova mohou být zdrojem velkého nedorozuměn!?“ Antoine de Saint-Exupéry

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Slovo

3. Myslíte, že některá slova jsou jako bezdomovci, že se nezabydlí v žádné větě? Ale co když je někdo spolkne, nezlůsobí si žaludeční vředy? Podle Miroslav Huptycha

http://www.hup­tych.cz/data/2018/HO­DINKY_s_ohn%CC%8Cos­trojem.pdf

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2012/11/28/12/09/wi­lliam-shakespeare-67768_960_720.jpg

Vložila jsem v minulosti otázku na význam některých rčení.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-za-slovy-skryva-jsou-li-do-pranice-hozene-do-vetru-posledni-co-slovo-to-perla-kdyz-nekdo-slovy-plytva

Jenže existuje hodině slov dobrých i špatných, moudrostí, které svědčí o relativnosti hodnot a pravd, takže je stále na co se ptát..

Nejlepší odpověď
aliendrone

Rozhodující jsou VÝSLEDKY, nikoliv slova/činy. On takový čin ve stylu „utopil se při zachraňování tonoucího“ jak by jistě řekla led „nie je boh vie čo“! ;) :D :D

ad 1 – Ať už je ten Dušek kdokoliv, měl by nabrat více zkušeností, než začne „pouštět moudra“.

ad 2 – ANO, je! Pro mne to platí natolik, že se pod to klidně podepíši vlastní krví! Těch ZBYTEČNÝCH potíží, které bych si mohl ušetřit, kdybych jen ve správný okamžik „držel hubu“!! Vím to, snažím se, ale NE! Jsem prostě držka, někdo by řekl blbec zcela nepoučitelný, ale já FAKTICKY NWM proč jsem tak veliké hovado a navzdory MNOHA letům usilovného tréninku a zkušenostem z toho, jak to dopadne STEJNĚ musím pindat svoje. A i když se to věkem postupně nepatrně zlepšilo, tak stále nejsem ani zdaleka tam, kde mnozí „učenlivější“ jsou takříkajíc na prahu dospělosti. Asi nějaká aliendronní mutace nebo nwm! ;) :D :D

ad 3 – Uniká mi CO má společného „nezabydlenost slova“ s jeho „polykáním“? Polknutá nebo vyřčená slova – na tom přeci nezáleží, protože oboje mohou způsobit následné komplikace. Ta vyřčená ovšem MNOHEM DŘÍV! ;) :D :D

Další odpovědi
Drap

Nelze tak jednoznačně říct. Někdy i činy musí doprovázet slovo. Hodnotí se převážně činy, ale i slovo má někdy velkou váhu. Vlastně potom i takové slovo může být tím činem.

1. Ano, souhlas. Než prázdné tlachání je lépe mlčet.
2.Ano, může být. Slova se těžce váží, někdy je je obtížné odhadnout jejich důsledek. U slona je to jednoznačné, pokud máme dostatečně velkou váhu.
3. Myslím že ne jako bezdomovci. Neni mnoho slov které mají velký význam sama o sobě, i když i taková známe. Většina slov si však svou větu dříve či později najde.

Hungalabunga

Bez slov, by nebylo činů, slova jsou i v pouhé myšlence 😉

Kepler

Říká se muže dělají činy a ne plané kecy. Na druhé straně můžou mít slova obrovskou moc. Stačí dovedně řečnit k davům a napsat Mein Kampf a zešílí celý národ.

Mc Merkurion

… víte co dá práce ukecat ženskou ??? nebo dokázat okecat, proč jsem toto neudělal a tamto rozbil ??? jó, to je síla slova …

annas

🙂 Není to někdy naopak?