autacek

Slouží bazény k zadržování vody v krajině?

Za velké sumy, dotací nevyjímaje, se budují v krajině jezírka a rybníky, které mají zadržovat vodu v krajině, která je pozdržena nejen než odteče dál do moře, ale především je odpařována do ovzduší. Naproti tomu, napuštění bazénu je považováno za plýtvání vodou, byť funkce je obdobná. Nebo se pletu?

Nejlepší odpověď
ivzez

Neumím posoudit ani odhadnout,
nakolik bazény slouží k zadržování vody v krajině.

K plýtvání vodou:
Podle mne je potřeba odlišit vodu pitnou od vody užitkové.
Pokud člověk pitnou vodou splachuje záchody, napouští bazény,
zalévá zahrady, nebo ji používá k topení, plýtvá.

Další odpovědi
Drap

Tvé úvahy jsou značně zkreslené. Bazény mají na udržení vody v krajině a krajinotvorbu snad jen ten vliv, že krajinu hyzdí. Nic jiného. Neudržuje vodu přímo v krajině, nemá vliv na přírodní biotopy. Nelze srovnávat nesrovnatelné.

annas

Bazény na zahradě jsou spíš módou, vodu zadrží , ale jsou nepropustné, takže se trochu vody odpaří, je to jako „plivnutí“, jenže půdě nepomůže, takže vodu spíš odebírá … Lepší jsou samozřejmě přírodní jezírka.

Poslouchám ráno Studio 6. Asi před 3 dny se hovořilo o tom, jak je u nás na některých místech velmi suchá půda.

Jednak je to způsobeno úpravou krajiny, vyrovnáváním toků řek, zbavováním se močálů , vlivem těžké techniky se horní vrstva půdy stlačuje a je méně propustná, úbytkem černozeme, na níž se staví domy. Ta má větší schopnost zadržovat vodu a také nesprávným pěstováním kukuřice či řepky, tím, že mizí vysévání ozimů atd.

Zkrátka jako by vznikala poušť.

Proto se mluví o využití užitkové vody. Nedávno jsem na toto téma vkládala otázku.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/splachovani-pitnou-vodou-je-barbarstvi-neni-pozde-bojovat-o-pitnou-vodu-tim-ze-se-na-splachovani-pouzije-destovka

Závěr besedy v ČT byl asi takový, jak je uvedené zde.

„Vodu v krajině nezadržují jen vodní prvky, jako jsou malé vodní nádrže, tůně, mokřady, či revitalizovaná koryta potoků. Velice důležitý je také vegetační pokryv – travní pásy, průlehy, zakládání a obnova mezí, alejí a remízků. V projektech právě ukončené výzvy se všechna tato opatření objevují. Nyní zjišťujeme, zda projekty splnily všechny náležitosti,“ vysvětluje Anna Limrová z Agentury ochrany přírody a krajiny, ředitelka samostatného odboru OPŽP."

Jen aby se všechno realizovalo, Voda je život …

Kepler

Dotace typu Dešťovka mají za úkol omezovat vyčerpávání zdrojů, které dosud máme. Či-li zavlažovat zahradu, nebo plnit si bazén pitnou vodou je plýtvání. Zadržení vody na našem území má vždy smysl, přispívá k zavlažení půdy i výrobě pitné vody. Odpar z našich vodních ploch nemá žádný měřitelný význam, téměř všechnu vláhu nám přinášejí mraky z oceánů a moří.

Jiří Bohumil

Napuštění bazénu by se nemuselo považovat za plýtvání vodou, pokud by byl napuštěn třeba z řeky, nebo potoka. A při jeho vypouštění by byla voda použita třeba na zalévání zahrady. Pak by šlo opět pouze o zadržení vody, která by odtekla bez užitku do moře. Toto se děje ovšem pouze výjimečně a tak napouštění bazénů a zalévání zahrady pitnou vodou, z vodovodního řádu, je považováno za plýtvání.
K tomu by bylo ale zajímavé, jak hodnotit čerpání vody z podzemního zdroje-studny. Kde je zdroj „podzemní“ vody (řeky, deště?) a kde „končí“ voda, která pramení do studny? A jde i v tomto případě o plýtvání, pokud je čerpána pro výše uvedené účely?:-0

mosoj

Prosím o sdělení kdle se naposledy vybudoval rybník. Já znám jenom ty od Jakuba Krčína.
Jezero se nebuduje, to buduje matka příroda, která je už z toho všeho stejně ťumpachová.

Kryšpín

Slouží věrně u té lepší společnosti a poté to zachrání dešťovka, poněvadž se sníží spotřeba kohoutkové vody a vodička se zdraží.
Krajina má trochu jiný problém, hlupáci čech-komunisti používali stroje a zařízení 5–10 tun váhy a lepší kapitalisté dusají zemědělskou půdu stroji 20–50 tun, poté se převážně pěstuje a opakuje dotovaná žluťoučká řepka a kukuřička, které mnoho vodičky nepřijmou a dále se staví různá velká výrobní krabice a nadherné parkoviště a vodička má problém v sakování a.t.d.

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.